25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü: Mirabel Kardeşler’in hikayesi

25 Kasım tarihi, Birleşmiş Milletler öncülüğünde her yıl Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü olarak değerlendirilmektedir. Kadına şiddet ne dini ne toplumsal ne de hukuki bir sistemde bulunur. Tarih boyunca başarıya ulaşan, uygarlığa katkı sağlayan her coğrafyadan kadın ile erkeğin eşit olduğu, istisnasız her insana saygı duyulan ve şiddetten uzak bir dünya için bu günler hatırlatıcı niteliktedir…

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü: Mirabel Kardeşler’in hikayesi

25 Kasım 1960, Dominik Cumhuriyeti’nde faşist Trujillo Hükümet’ine karşı ezilenlerin verdiği büyük mücadelede yer alan Patria, Minerva, Maria Mirabel’in tecavüz edilerek öldürüldüğü gündür. O günden sonra Mirabel kardeşler diktatörlüğe karşı mücadelenin en büyük sembolü oldu.

Rafael Trujillo adlı diktatör, 1930’da askeri darbe yaparak Dominik Cumhuriyeti iktidarını ele geçirdi. Bu diktatör, ülkeyi tam 31 yıl boyunca baskı ve zulümle yönetti. Diktatör Trujillo, ABD’nin, kendisine yakın kişilerin ve burjuva kesiminin desteğiyle iktidarda kalmayı uzun yıllar boyunca başardı. Ancak ülkede onun bu dikta rejiminden hoşlanmayanlar da vardı. Ona ve rejimine karşı koyan hareketlerden biri de Patria, Minerva ve Maria adlı üç kız kardeşten oluşan Clandestina adlı hareketti. Kocaları da onlara destek oluyor, rejime ve Trujillo’ya karşı birlikte direniyorlardı. Trujillo’nun kendisine ve yönetimine karşı gelenlerden kurtulma yolu ise oldukça acımasızdı. Onları ya hapse attırıyor ya da öldürtüyordu.

Mirabel Kardeşler’in demokrasi ve insan hakları talepleri, onların Trujillo tarafından pek çok kez hapse gönderilmelerine neden oldu. Diktatör Trujillo onları hapse göndermekle kalmadı. Tüm mülklerine de el koydu ve yaptığı bir halk konuşmasında şöyle dedi; “Ülkenin en büyük iki sorunu kilise ve Mirabel kardeşlerdir.” Böylece diktatör, Mirabel Kardeşleri vatan haini ilan ediyor ve kendisini dinlemeye gelen yandaşlarına yapmaları gerekeni açık ve net bir biçimde söylüyordu. Mesajı alan diktatör yandaşları 25 Kasım 1960’da kocalarını hapishanede ziyaret etmekten dönen Mirabel kardeşlerin arabasını yolda durdurdular. Arabadan indirdikleri Mirabel kardeşlere önce tecavüz ettiler sonra da sopalarla döverek öldürdüler. Trujillo’nun yandaşları, Mirabel Kardeşler’in cesetlerini bir uçurumdan aşağıya attı. Devlet ve medya ise bu olayın bir trafik kazası olduğunu söyledi.

1981 yılında Kolombiya’nın Bogoto şehrinde bir araya gelen Latin Amerikalı ve Karayipli Kadınlar Kongresinde, Mirabel Kardeşlerin anısına 25 Kasım tarihi “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak ilan edildi. Latin Amerika’nın ilerici kadınlarının bu kararı, aslında faşist diktatörlüklerin şiddetine karşı kadınlar cephesinden bir mücadele ilanıydı. Mirabel kız kardeşlerden birinin kod adının Kelebek olmasından da esinlenerek; o günden sonra üç kız kardeş, gerek Dominik’te gerek dünyada “Kelebekler” adıyla anıldılar.  Bütün dünyada yankı bulan bu gelişmeler karşısında Birleşmiş Milletler, 17 Aralık 1999’da 25 Kasım’ın “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü” olarak kabul edilmesine karar verdi. 25 Kasım 2000 yılında, Mirabel Kardeşlerin cesetleri doğdukları köye kadın örgütleri tarafından taşındı.

Mirabel Kardeşler’in bir vakfı ve müzesi kuruldu. Ayrıca Dominikli şair Pedro Mir, Kelebeklerin Amini şiirinde, Mirabel Kardeşlerin katledilmesini kınayıp anlattı. Julia Alvarez de, Kelebekler Zamanı kitabında Mirabel Kardeşlerin hayatını ve mücadelesini anlattı. Kelebekler Zamanı kitabı aynı isimle sinemaya da uyarlandı. Böylece tüm bu eserlerle birlikte Mirabel Kardeşler ölümsüzleşmiş oldu.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X