Almanya, Türk işçi alımına onay verdi! İşte başvuru tarihi…

Almanya havalimanlarındaki personel sıkıntısını gidermek için Türk işçi alımına onay verdi. Peki başvuru şartları ve imkanlar ne? Bilmeniz gerekenler haberimizde…

Almanya, Türk işçi alımına onay verdi! İşte başvuru tarihi…

Türkiye’den gelen işçilerin barınma ihtiyaçlarını işveren sağlayacak.

Başvurularda 20 ile 40 yaş aralığı şartı getirildi. Ayrıca A2 seviyesinde Almanca dilinin bilinmesi gerekiyor. İhtiyaç halinde hızlandırılmış dil kursu da verilecek.

Başvuran kişilerin güvenlik kontrolleri yapılacak, pasaportların ve diğer belgelerin de tam olması gerekiyor.

Seçimde en büyük öncelik Almanca dilbilgisi olacak. O yüzden Almanca eksiği olanların bir an evvel A2 seviyesinde Almanca öğrenmeleri gerekiyor. Diğer detayları CNN TÜRK’e konuşan Karatay Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ayça Mezde anlattı.

ALMANYA’YA İŞ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Belgeler tamamlandıktan sonra danışmanlar aracılığıyla iletim sağlanıyor. Konsolosluklardan veya bizlerden öğrenebilirler. Belgeler genelde güvenliğe yönelik oluyor. Başvurular olumlu giderse hızlandırılmış Almanca kursu veriliyor.

KAÇ KİŞİ İŞE ALINACAK?

7 bin 8 bin kişilik bir işçi açığı var. Türkiye’den şimdilik 2000 kişi isteniyor.

MÜLAKAT NASIL YAPILIYOR?

Sürecin şu an çok hızlı ilerlemesi gerekiyor. Ellerinden geldiği kadar hızlı karar verip hızlı seçip yapmaları gerekiyor. O nedenle mülakatlar da hızlı ilerliyor.

MAAŞ NE KADAR?

Kargo, bavul ve yer hizmetleri gibi ihtiyaçlar var. Bu departmanlara göre maaşlarda değişiklik gösterecek. Saatlik ücreti 14 euro 25 cent.”

HANGİ İŞLERE ELEMAN ALINACAK?

Türk işçi alımı için öncelik Türkiye’de havalimanında çalışan ve bu konuda mesleki deneyimi olan kişilere verilecek. Özellikle, havaalanı yer hizmetleri, check-in, havalimanı güvenliği ve bavul taşıma bölümlerinde mesleki deneyimi olanlar işe hemen alınacak.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X