3 astronot uzayda mahsur kaldı

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos), Soyuz kapsülünün sızdırması üzerine üç mürettebat üyesini Dünya’ya getirmek için Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) boş bir uzay aracı göndermeyi düşünüyor.

3 astronot uzayda mahsur kaldı

Roscosmos ve Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Rusya’nın Soyuz uzay aracında tespit edilen sızıntıyı araştırıyor. Roscosmos ve NASA, Soyuz kapsülündeki dış radyatörün nasıl delindiğini henüz anlayamadıklarını açıkladı. Soyuz uzay aracındaki sızıntı, iki Rus kozmonotun çıkmayı planladığı uzay yürüyüşüne hazırlanırken başladı.

Rus uzay aracında barınan üç mürettebat üyesinin Dünya’ya tam olarak nasıl ve ne zaman geri getirileceğine ilişkin net bir karar verilmedi. En muhtemel ‘kurtarma operasyonu’nun uzaya boş bir Soyuz kapsülü fırlatmak olduğu gösteriliyor.

SOYUZ ROKETİ ARIZALANDI
Soyuz MS-22 olarak adlandırılan uzay aracı, Eylül ayında Rus kozmonotlar Dmitry Petelin ve Sergey Prokopyev ile NASA astronotu Frank Rubio’yu Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıdı. Ancak NASA TV’nin yakaladığı bir görüntüyle Soyuz kapsülündeki sızıntı ortaya çıktı. Görüntülerde, kapsülden uzaya doğru fırlayan kar tanelerine benzeyen beyaz parçacıklar yer alıyordu. Bilim insanları yaptıkları ilk incelemelerde, uzay aracının bu ayın başlarında uzaya soğutma sıvısı püskürtmeye başladığını tespit etti.

NASA’nın ISS program yöneticisi Joel Montalbano, boş bir Soyuz roketinin Şubat ayının sonlarında fırlatılabileceğini ve böylece astronot ve kozmonotların Mart ayında Dünya’ya dönebileceğini söyledi. NASA, mürettebattan hiçbirinin tehlikede olmadığını da belirtiyor.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X