ABD’de George Floyd’un ölümünün 2. yılında değişim, vaatler kadar hızlı olmadı

George Floyd polis reformu yasası, ABD Temsilciler Meclisinden geçse de Senatoda takıldı ve ülke genelinde federal polis reformu yasası başarısız oldu.

ABD’de George Floyd’un ölümünün 2. yılında değişim, vaatler kadar hızlı olmadı

ABD’de siyahi Amerikalı George Floyd’un polis şiddeti sonucu ölümüyle başlayan ve haftalar süren protestoların beraberinde getirdiği küresel hareket ile değişim vaatlerinin üzerinden iki yıl geçti ama sistematik ırkçılığa karşı gerçek değişim, vaatler kadar hızlı olmadı.

George Floyd’un, 25 Mayıs 2020’de Minneapolis’te gözaltı sırasında, 9 dakika 28 saniye boyunca “anne” ve “nefes alamıyorum” sözleriyle beyaz bir polisin dizinin altında can çekişmesi hafızalara kazındı.

ABD, Floyd’un ölümüyle çığ gibi büyüyen ve ülke geneline yayılan, hatta ülke sınırlarının aşan protestolarla tarihinin en büyük toplumsal olaylarından birini yaşadı.

Floyd’un hayatını kaybetmeden önceki “Nefes alamıyorum” sözleri, “Black Lives Matter” (Siyahların Hayatı Değerlidir) hareketinin sloganı haline gelirken, ABD’de yıllardır devam eden sistematik ırkçılık tartışmalarını da yeniden alevlendirdi.

Ama ne Floyd’un hafızalara kazınan ölümü ne de Amerikan tarihinin en büyük hareketlerinden biri olan “Black Lives Matter”, ABD’deki sistematik ırkçılığı, nefret suçlarını ve toplu katliamları durdurmak için yeterli oldu.

2 YILDA NE DEĞİŞTİ?

Floyd’un ölümünün ardından geçen iki yılda, polis Derek Chauvin 2. ve 3. dereceden cinayet ile 2. dereceden adam öldürmekten suçlu bulunup, 22,5 yıl hapis cezası aldı.

Olay yerindeki diğer üç polis ise Şubat 2022’de Floyd’un “Nefes alamıyorum” şeklindeki yakarışını görmezden geldikleri için görevlerini suistimal ve Floyd’un sivil haklarını ihlal etmekten suçlu bulundu.

Üç eski polisten biri Thomas Lane ise daha sonra savcılıkla yaptığı anlaşmanın ardından suçunu kabul etti. Anlaşma karşılığında 3 yıl hapis yatması beklenen Lane’in hakkında eyalet tarafından açılan 2. derece kasıtsız cinayete yardım ve yataklık suçlaması ise düştü.

Diğer eski polis memurları siyahi J. Alexander Kueng ve Asya kökenli Tou Thao ise 13 Haziran’da aynı suçlamalardan hakim karşısına çıkacak.

DEĞİŞİM, VAATLER KADAR HIZLI OLMADI

Floyd’un ölümünün ardından gündeme gelen polis reformları ve sistematik ırkçılığa karşı değişim yerel düzeyde kalırken, ülke genelinde beklenen değişim ve ırksal adalet tam anlamıyla sağlanamadı.

George Floyd polis reformu yasası ise ABD Temsilciler Meclisinden geçse de Senato’da takıldı ve ülke genelinde federal polis reformu yasası başarısız oldu.

POLİS ŞİDDETİ DEVAM ETTİ

ABD’de bu süreçte değişmeyense polis şiddeti ve artan ölümler oldu.

Polis şiddetini belgeleyen “mappingpoliceviolence.org” web sitesine göre, 2021’de polis şiddeti sonucu ölümler önceki yıllara göre artış gösterdi ve 1144 kişi polis şiddeti sonucu öldü.

2020’de polis şiddeti sonucu ölenlerin sayısı 1132, 2019’da ise 1096 olarak kayıtlara geçti.

Siyahilerin öldürülme olasılığının beyazlara göre 3 kat daha fazla olduğu ABD’de, 2020’den beri 549 siyahi Amerikalı polis şiddeti sonucu hayatını kaybetti.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X