Altın fiyatları geriledi!

Ons altın haftaya 1800 dolar olan kritik eşiğin üzerinde başladıktan sonra salı ve çarşamba günleri sert düşüşe sahne oldu. Ons altın neden düşüyor? Ons altın düşerken gram altın neden yükseliyor? Gram altın fiyatları ne kadar? Gram altında son durum ne? İşte 7 Temmuz 2022 Perşembe günü altın fiyatlarıyla ilgili detaylar…

Altın fiyatları geriledi!
Finans piyasalarındaki gelişmeler yatırımcıların odağında olmaya devam ederken, emtia fiyatlarındaki gerileme dikkat çekiyor. Brent petrol fiyatı 100 doların altını görürken, ons altındaki sert düşüşün sebebi merak ediliyor.

ONS ALTIN 9 AYIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNİ GÖRDÜ

Ons altın haftaya 1800 dolar olan kritik eşiğin üzerinde başladıktan sonra salı ve çarşamba günleri sert düşüşe sahne oldu. Geçtiğimiz gün 1732 dolara kadar gerileyen ons altın 9 ayın en düşük seviyesini gördü. Ons altında son iki günde değer kaybı yüzde 4’ü aştı.

Öte yandan altın yatırımcılarının gözü kulağı geçtiğimiz gün yayınlanan ABD Merkez Bankası’nın (Fed) toplantı tutanaklarındaydı. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) son toplantısına ait tutanaklarında yüksek enflasyon baskılarının devam etmesi halinde daha kısıtlayıcı bir duruşun mümkün olabileceği belirtildi.

FED FAİZİ UZUN SÜRE YÜKSEK TUTABİLİR

Fed yetkilileri temmuz ayındaki toplantıda politika faizinin 50 veya 75 baz puan artırılabileceği yönünde görüş bildirirken, yüksek enflasyonun yerleşmesini önlemek için faizin uzun süre yükselmeye devam edebileceği konusunda anlaştı.

ONS ALTIN NEDEN DÜŞÜYOR?

Küresel çapta merkez bankalarının pandemi döneminde ekonomilerini destekleyebilmek için ultra gevşek para politikası uygulaması enflasyonu yükselten ana sebep olmuştu. Global ölçekte tüm ekonomiler enflasyonla mücadele ederken sıkı para politikasına yöneldiler.

ABD Merkez Bankası (Fed) mart ayında faiz artırmaya başlarken, diğer ülke merkez bankaları da Fed’i takip etmeye başladı. Fed son toplantısında faizi 75 baz puan yükselterek 28 yılın en sert faiz artışına gitmişti. Buna rağmen ABD’de enflasyon halen rekor seviyede bulunuyor.

Merkez bankalarının faiz artırması ekonomilerin resesyona gireceği endişesini artırdı. Küresel büyümenin yavaşlayacağına yönelik endişeler başta emtia fiyatları olmak üzere hisse senetleri ve kripto paralarda da satış baskısı yarattı.

ONS ALTIN FİYATI BUGÜN NE KADAR?

Güne 1738 dolardan başlayan ons altın şu dakikalarda yükseliş kaydederek 1740 dolardan işlem görüyor. Ons altında gün içerisinde en düşük 1736 dolar, en yüksek ise 1747 dolar seviyeleri görüldü.

ONS ALTIN DÜŞERKEN GRAM ALTIN NEDEN YÜKSELİYOR?

Son iki günde yüzde 4’ten fazla gerileyen ons altın 9 ayın dibini gördü. Ons altındaki sert düşüşe rağmen gram altın fiyatında gerileme görülmedi. Küresel çapta doların güçlenmesi ons altın fiyatının aşağı çekilmesine yol açıyor.

Dolar endeksi geçtiğimiz gün 107 seviyesinin üzerine çıkarak 20 yılın zirvesine ulaştı. Yurt içinde ise dolar kurunun değer kazanıyor olması gram altın fiyatını yükseltiyor. Ons altında gerileme olsa bile dolar/TL’deki yükseliş gram altının düşmesini engelliyor.

GRAM ALTIN NE KADAR? GRAM ALTINDA SON DURUM NE?

Bugüne 963 liradan başlayan gram altın şu dakikalarda yükseliş kaydederek 968 liradan işlem görüyor. Gram altında gün içerisinde en düşük 960 lira, en yüksek ise 969 lira seviyeleri görüldü.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X