“Anadolu Tıbbı Kongresi” Bursa’da başladı

Uluslararası Katılımlı İntegratif ve Anadolu Tıbbı Kongresi, Sağlık Bakanı Koca, Tarım Bakanı Kirişçi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da katılımıyla Bursa’da başladı.

“Anadolu Tıbbı Kongresi” Bursa’da başladı

BURCU KAHRAMAN-HANDENUR KILIÇ I 24BURSA

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Tıp Fakültesi ev sahipliğinde, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kent Konseyi’nin destekleriyle düzenlenen “Uluslararası Katılımlı İntegratif ve Anadolu Tıbbı Kongresi” Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Orhangazi Salonu’nda başladı.

Kongrenin açılış törenine, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Bursa Valisi Yakup Canpolat ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş‘ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Açılış konuşmalarından satır başları şöyle:

“ŞİFALI BİTKİLER ALANINDA DÜNYANIN CAZİBE MERKEZİ OLACAĞIZ”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi: “Tarım ve sağlık birbirinden ayrılamaz durumda. Türkiye üç biyo-coğrafyanın kesişim noktasında ve 12 bin bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Avrupa kıtasından daha fazla bitkiye sahip ülke konumundayız. Bu zenginliğimiz içerisinde 1700 civarında bitki tıbbi özellik taşımaktadır.  Bu veriler bize dünya üzerindeki bitkilerin yüzde 6’sına sahip olduğumuzu göstermekte. Kekik, kimyon üretiminde dünya lideriyiz. En yüksek değerde katma değer yaratması için çalışmalarımız sürüyor. Elimizdeki florayı değerlendirmek için daha çok çalışmamız gerekmekte. Biyolojik çeşitliliğe dayalı geleneksel bilginin kayıt altına alınması düşüncesiyle veri sisteminin oluşmasını sağladık. Kırsal kalkınma destekleme kapsamında bu ürünlerin paketlenmesine destek veriyoruz. Alternatif enerji kaynakları ve sulama tesisleri alanımda yüzde 50 hibe desteği sağlıyoruz. Cumhurbaşkanımıza tarımsal alanda destek verdiği için teşekkür ederiz. Kendilerinin, güçlü Türkiye’nin yolu güçlü tarımdan geçer, sözüyle her zaman yanımızda olduğunun farkındayız. Şifalı bitkiler alanında dünyanın cazibe merkezi olacağız.”

Geleneksel bitki türlerinde Osmanlı Türkçesi ile yazılmış çok sayıda eserin bulunduğuna dikkati çeken Kirişci, bunların tercüme edilerek literatüre kazandırılmasının önemli olduğunu sözlerine ekledi.

“TÜM DÜNYADA GELENEKSEL TIBBA YÖNELİŞ VAR”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kongremize ev sahipliği yaptığı için teşekkür ederiz. Anadoluda tıbbın ışığını taşıyan şehirlerimiz arasında Bursa önemli bir yer işgal ediyor. Sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştırdık. İnsanların sağlığı ve mutluluğu için sınırları aşarak ülkemize ve dünyanın pek çok yerine sağlık hizmeti götürüyoruz. Sağlık hizmeti hakkı kutsaldır ve evrenseldir. Son yıllar da tüm dünyada geleneksel tıbba yöneliş var.”

Bakan Koca, kongrenin, Türkiye’nin bu alandaki potansiyelinin gelişimine, mevzuat, eğitim ve bilimsel çalışmalarının teşvikine önemli katkı sağlayacağını umduğunu sözlerine ekledi.

“GELENEKSEL TIP MODERN TIBBIN TAMAMLAYICISI KONUMDA”

Emine Erdoğan: “Günümüz teknoloji ile şekilleniyor. Tedavi yöntemleri gelişiyor. Tıpta yeni buluşlar oluyor. Buna rağmen hastalıklar artmaya devam ediyor. Bu hastalıklara yakalanma yaşı daha da düşüyor. Bu kadarıyla kalmıyor, bu hastalıklar başka hastalıklara kapı aralıyor. Kanser, diyabet, astım, obezite hızla yayınlaşıyor. Kronik hastalıkların çoğunlukla yaşam tarzından kaynaklandığını görüyoruz. Sağlık yalnızca hastalandığımızda aklımıza gelmemeli. Geleneksel tıp modern tıbbın tamamlayıcısı konumda. Tüm dünyada geleneksel ve tamamlayıcı tıp talep görür hale geldi. Sadece hasta olduktan sonra değil, hasta olmadan önce yapılması gerekenler de dikkat edilmeli. Getat uygulamaların bilimsel ve akademik düzeyde yürütülmesi son derece önemli. Katkıları için Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne teşekkür ediyorum.”

“6 BİN SERTİFİKALI EĞİTİM VERDİK”

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Cevdet Erdöl: “Geleneksel tıp, tıbbın bir gerçeği. Sağlık Bakanlığının izin verdiği alanlarda 6 bin sertifikalı eğitim verdik. Geleneksel teşhis methodlarını ele alıyoruz. 9 adet ülkemizde, 2 adet de yurt dışında fakültemiz var. Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Azerbaycan’dan rektörlerle bir araya gelerek Türk Dünyası Sağlık Akademisi’ni kurduk. Akademi adına Sayın Emine Erdoğan’dan destek bekliyoruz.”

“Kültür başkenti Bursa’dan Anadolu Tıbbına Yolculuk” mottosuyla Bursa’da düzenlenen Anadolu Tıbbı Kongresi’nde 13-15 Mayıs tarihleri arasında 37 panel gerçekleştirilecek.

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X