Bakan Bozdağ: Finlandiya NATO’ya girmek istiyorsa sözünü tutacak

Adalet Bakanı Bozdağ, Finlandiya’dan gelen heyetin bakanlık yetkilileriyle görüşeceğini söyledi. Terör örgütlerine karşı Türkiye ile iş birliği taahhüdünde bulunan Finlandiya ekibiyle teknik görüşmeler yürütüleceğini ifade eden Bozdağ, “NATO’ya girmek istiyorlarsa sözlerini tutacaklar” dedi.

Bakan Bozdağ: Finlandiya NATO’ya girmek istiyorsa sözünü tutacak

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtladı.

Bakan Bozdağ, başörtüsü düzenlemesiyle ilgili “Anayasanın 24’üncü ve 41. maddelerinde birer değişiklik yapılacak” dedi. Bozdağ, 41. maddenin birinci fıkrasının değiştirileceğini, 24. maddeye ise iki fıkra ekleneceğini ifade etti.

Bozdağ, başörtülü ve başı açık olan herkes için bir anayasal bir teminat getirildiğini söyledi.

FİNLANDİYA AÇIKLAMASI

Bekir Bozdağ, “Finlandiya’dan heyete gelecek mi?” sorusuna “Uzmanlar düzeyinde Finlandiya’dan gelecek ekiple bakanlığımızdaki uzmanlar görüşecekler” şeklinde yanıt verdi. Bozdağ sözlerine şöyle devam etti:

“Teknik düzeyde istişare yapıyorlar, değerlendiriyorlar. Eğer bir açıklama gerektirecek durum olursa zaten bakanlık sitesinden duyururuz ya da ben yaparım, arkadaşlarımız yaparlar”

Finlandiya heyetiyle görüşmenin olumlu geçmesinin dilediğini ifade eden Bozdağ, “NATO’ya girmek istiyorlarsa sözlerini tutacaklar. Bizim İlk beyanlarımız çok açık. Bize verdiğiniz sözleri yerine getireceksiniz. Biz de sizin NATO’ya girişle ilgili sürecinizi tamamlayacağız. Süreç başladı ama tamamlanmadı. Tamamlama meclis onayıyla olacak. Dolayısıyla meclis onayı olmadıkça sürecin başlaması bittiği anlamına gelmez. Meclis noktayı koyacaktır. Onlar sözlerini tutarsa Türkiye zaten sözünde duran bir ülke. Sözünü tutar” açıklamasını yaptı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X