Bakan Nebati, banka müdürleriyle görüştü

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün banka müdürleriyle biraraya geldi. Banka müdürleri, Bakan Nebati’ye menkul kıymet tutma zorunluluğu nedeniyle yaşanan sıkıntıları iletti. Banka müdürleri bu durumun sistemik risk yarattığına işaret etti

Bakan Nebati, banka müdürleriyle görüştü

Dünya’dan Şebnem Turhan’ın haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati dün banka genel müdürleriyle dün bir araya geldi. Konuya yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre toplantıya Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben de katılırken Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun bulunmaması dikkat çekti.

Kaynaklardan edinilen bilgiye göre banka genel müdürleri menkul kıymet tutma zorunluluğu nedeniyle yaşadıkları sıkıntılara işaret ederken Bakan Nebati’ye ‘sistemik risk yaratıldığı’ uyarısında bulundu.

Konuya yakın kaynaklar banka genel müdürlerinin yüksek enflasyon ortamında düşük faizli Hazine kağıtlarını bilançoda tutmanın riskine dikkat çekti.

Banka genel müdürleri toplantıda TL mevduat çekmenin politika faizindeki indirimlerle daha da güçleştiğini dile getirirken kaynakların verdiği bilgiye göre KKM’nin faizinde de düşüş yaşandığı için yatırımcının mevduata geçmesinin beklenmediğini de kaydetti genel müdürler.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X