BESDER Başkanı Gülin Çifçi: Estetik sektöründe ‘kalite’ aşağı çekiliyor

BESDER Başkanı Gülin Çifçi, estetik sektöründeki işletme sayısının orantısız bir şekilde arttığına işaret ederek, “Belgelendirme ve denetim süreçleri yetersiz kalıyor. Sektörde kalite hızla aşağı çekiliyor” dedi.

BESDER Başkanı Gülin Çifçi: Estetik sektöründe ‘kalite’ aşağı çekiliyor

ŞULENUR SARIKAYA I 24 BURSA HABER

Bursa Estetik Sektörü Çalışanları Derneği (BESDER) Yönetim Kurulu Başkanı Gülin Çifçi, Bursa’nın Yeni Medyası 24bursa.com’a verdiği özel röportajda, sektördeki sorunlardan çözüm önerilerine, istihdamdan belgelendirme süreçlerine ve en çok talep alan estetik uygulamalarına kadar birçok konuda değerlendirmelerde bulundu. İşte röportajımızın detayları…

– MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ’NİN ESTETİK SEKTÖRÜ AÇISINDAN ÖNEMİ NEDİR?

BESDER BAŞKANI GÜLİN ÇİFÇİ: Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Belgesi birçok meslek kolunda zorunlu. Güzellik uzmanlığı ve kuaförlükte de 1 Ocak itibarıyla mecburi hale getirildi. Fakat denetim noktası zayıf kaldı. Bu yüzden işler daha çok şikayet mekanizmasıyla yürüyor. Sık sık denetim yapılırsa belgesi olmayanlar hiçbir şekilde çalışamaz. Ancak işletmeyi açtıktan ve müşteri kabul etmeye başladıktan sonra Mesleki Yeterlilik Belgesi için başvuruyorlar. Birde usta öğretici ihtiyacı var. O da farklı bir süreç gerektiriyor. Oldukça önemli olan bu sıralamaya uyulmaması sektördeki kaliteyi aşağı çekiyor.

“YAPTIRIMLAR DA DENETÇİ SAYISI DA YETERSİZ”

Her şeyden önce ruhsat için başvuru yapılması gerekiyor. Fakat önce yer kiralayan, dükkanını açan sayısı çok fazla. Hatta bazı iş yeri sahipleri şikayet edildikten sonra belge başvurusunda bulunuyor. Yaptırımlar da yetersiz. Belge eksik olduğunda bir ay süre tanıyor ve 500 lira para cezası kesiliyor. Bu süre içerisinde ruhsat için başvurup belge alınmazsa ve eksikler tamamlanmazsa kapatma cezası veriliyor. Maalesef denetçi sayısı da az.

– BURSA ESTETİK SEKTÖRÜNÜ İŞLETME SAYISI VE İSTİHDAM ANLAMINDA DEĞERLENDİREBİLİR MİSİNİZ?

ÇİFÇİ: Pandemi koşulları sektörü oldukça etkiledi. Dernekte mevcut sayımız 178 ve artış çok fazla. Üye sayımız çoktan 500’ü geçerdi ama pandemi sebebiyle çok fazla aktif olamadık. Bu konuda çalışmalarımızı hızlandırmaya hazırlanıyoruz.

Öte yandan, Bursa’da estetik sektöründe tahmini binin üzerinde iş yeri var. Sadece Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda bir apartmanda 3-4 iş yeri bulunuyor. Nilüfer, Özlüce, Beşevler ve Balat gibi bölgelerde de oldukça yoğun. Sektör çok hızlı büyüyor ve salon sayısında orantısız artış söz konusu. Özellikle son iki yıldır açılan salon sayısına inanamıyorum. Örneğin belge için başvuran öğrenci adayına ne yapmayı planladığını sorduğumuzda yer açmak istediğini söyleyenle çok karşılaşıyoruz. Bu oranda büyümeyi normal bulmuyoruz, ekonomi bu kadarını kaldırmaz.

Sektörde yetişmiş eleman ihtiyacına talep o kadar fazla ki öğrenci sayısı yetişmiyor. Şu an estetiysen bekleyen birçok kurum mevcut. Bursa’da sektörün istihdamı oldukça iyi durumda.

– SEKTÖRDE YETERLİ DENETİM OLMADIĞINDAN BAHSETTİNİZ. BU BERABERİNDE SAĞLIK SORUNLARINI GETİRMİYOR MU?

ÇİFÇİ: Maalesef yanlış estetik uygulamalarıyla sık karşılaşıyoruz. Türk Dermatoloji Derneği’nin açtığı davayla ve nihai olmayan bir kararla, şu an güzellik uzmanlarının iğneli epilasyon, dermapen ve hydrafacial gibi uygulamalar yapması yasak. Fakat illegal olarak bu uygulamalar yapılıyor. Bu konuda denetim yok. Aslında bu yaklaşık 20 yıllık bir mesele. Epilasyonun serbest bırakılmasını doktorlar kabul etmediği için dava süreçleri yaşanıyor. Dolayısıyla bir kanun ya da yönetmelik değişikliği çıkartma yönünde ciddi çalışmalar mevcut. Epilasyonu doktor kontrolünde yapmak doktorun yaptığı anlamına gelmiyor. Epilasyonu estetisyen yapar. Hiçbir doktor bununla uğraşmaz, uğraşmıyor da. O yüzden epilasyonun estetisyen tarafından yapılmasını engellemeleri doğru değil.

Adana, Sinop, İstanbul ve Bursa gibi Türkiye’nin 8 farklı ilinden 12’nin üzerinde dernek Ankara merkezli kurulan federasyon çatısı altında birleşiyor. Bu kapsamda da doktorlarla anlaşma yoluna gidilmeye çalışılıyor.

“2 MİLYONDAN FAZLA İNSAN BU İŞTEN EKMEK YİYOR”

Öte yandan, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı eğitimler ve güzellik uzmanlığı eğitimi içerisinde de epilasyon uygulama eğitimleri zaten mevcut. 5580 sayılı kanunun içerisinde de “Kişi aldığı eğitimin uygulamasını yapar” ibaresi var ama uygulama yasak. Bununla ilgili 2020 yılında alınan mahkeme kararı da temyizde.

Sektördeki eğitim kurumları da öğrenci yetiştirmeye devam ediyor ve kimse eğitimi durdurun demiyor. Bunun yanında satılan ve hala satılmaya devam eden epilasyon cihazları var. Türkiye’de 2 milyondan fazla insan güzellik salonlarından ekmek yiyor. Bu insanlar mağdur edilmemeli. Vakti zamanında cihaz satışı yapılıp ruhsat verilmemeliydi. Bu konuda sancılı bir süreç yaşanıyor.

– SEKTÖRDE YAŞANAN TALEP PATLAMASINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

ÇİFÇİ: Estetisyen olmak günümüzde çok kolay ve bu sektöre zarar veriyor. En fazla 6 ayda estetisyen olabiliyorsun ve buna rağmen öğrencilerden yeterli ders katılımını göremiyoruz. Maalesef sorumluluk alan sayısı az. Önceden de eğitim süresi 6 aydan uzun değildi ancak 5 yılda estetisyen olunabiliyordu. Deneyim şartı vardı. Bu süre önce 2 yıla, ardından 6 aya düştü. Hatta hızlandırılmış eğitimlerle 2 ayda bile estetisyen olunabiliyor.

– EN ÇOK İSTENİLEN ESTETİK UYGULAMALARI HANGİLERİDİR?

ÇİFÇİ: Botoks, dudak dolgusu ve burunla ilgili operasyonları çoğu insanda görebiliyoruz. Bacak eğriliği ile ilgili uygulamalar da oldukça fazla. Artık doğal mı değil mi anlaşılmıyor. Erkekler de en az kadınlar kadar botoks yaptırıyor. Yağ aldırma ve lazer epilasyon işlemleri de erkeklerden yoğun talep alan uygulamalar.

Estetik çok küçük yaşlara da indi. Dudak dolgusu işlemini herkesin yüzünde görebiliyoruz. Ben estetik işlemlerinin çok genç yaşlara inmesini doğru bulmuyorum. Sosyal medya platformları da bu konuda oldukça etkili. Dış görünüşe daha fazla önem verilmeye başlandı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X