Bitki çeşitliliği açısından zengin Artvin’de bu yıl 800 ton bal üretildi

Zengin bitki çeşitliliğiyle bal üretiminde adından söz ettiren Artvin’de bu yıl 800 ton bal üretildi.

Bitki çeşitliliği açısından zengin Artvin’de bu yıl 800 ton bal üretildi

Artvin Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İbrahim Durmuş, AA muhabirine, sona eren bal sağım sezonunu değerlendirdi.

Artvin’in, Kafkas arı ırkının gen merkezi olması, 198’i endemik, 302’si endemik olmayan nadir tür olmak üzere 2 bin 727 bitki türü ve kestane ormanlarıyla arıcılık ve bal üretimindeki önemine dikkati çeken Durmuş, kentte birliğe kayıtlı aktif 1400 civarında arıcı, yaklaşık 120 bin de arılı kovan olduğunu söyledi.

Arhavi ilçesinde birliğe ait dolum tesisi olduğunu, buraya getirilen ballardan alınan numunelerin Rize’deki gıda laboratuvarında analiz edildiğini belirten Durmuş, uygun nitelikteki balların dolum tesisinde kavanozlara doldurulduğunu, varsa arıcının markası basılarak, yoksa birlik markası ve logosuyla satışa sunulduğunu anlattı.

Durmuş, son iki yılda bal rekoltesinde düşüş yaşadıklarını kaydederek, “Düşmesinin sebebi de ağaçların ve bitkilerin çiçek açtığı zamanda iklim değişikliği nedeniyle yağışların alışılagelmişin dışında fazla olması. Aşırı yağışlar bal verimimizi aşağıya çekmekte. 2021’de 250 ton civarında kestane balı elde etmiştik, rekoltemiz düşüktü önceki yıla göre. Bu yıl ise 120 ton civarında kestane balı elde ettik.” dedi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X