Bursa’da kurban fiyatları cep yaktı! Artan fiyatlar satışları düşürmedi…

Bursa’da bayrama günler kala kurbanlık fiyatları vatandaşın gündeminde yerini alıyor. Kurban kesme ibadetini gerçekleştirmek isteyen ancak hala kurbanlığını alamayan vatandaşlar fiyat araştırmasını sürdürüyor. İşte Bursa’daki kurbanlık fiyatları ile ilgili tüm detaylar…

Bursa’da kurban fiyatları cep yaktı! Artan fiyatlar satışları düşürmedi…

HABER MERKEZİ I 24 BURSA

Bursa Osmangazi Belediyesi Kurban Pazarı‘nda satış yapan besiciler geçen yıla oranla yemden saman maliyetlerine, tır kiralarından nakliyeye kadar yaşanan artışın kurban fiyatlarına da mecburen yansıdığını söyledi.

En az vatandaşlar kadar fiyatların yüksekliğinden rahatsız olduklarını belirten kurban satıcıları zarar ettiklerini ifade etti.

Yem fiyatlarının geçen yıla oranla dört kat, hayvan fiyatlarının ise iki kat arttığını söyleyen kurban satıcısı Okan Bulut, “Müşterilerimiz bu yıl hayvanların çok pahalı olduğunu söylüyor. Fakat bizim müşterilerimiz sabit olduğundan dolayı satışlarımızı gerçekleştiriyoruz” dedi.

Hayvanları Muş’tan getirdiklerini söyleyen Bulut, “İndirdiğimiz gibi yedi günde hayvanlarımızın satışını gerçekleştirdik. Geçen sene kırk bine kadar verdik, bu sene ise en büyük kurbanlık 65 bin ile 80 bin TL arasında değişiyor” şeklinde konuştu.

Bulut, geçen yıl besi yemininin torbasını 120 liradan alırken, bu yıl 360 liradan aldığını söyledi.

Öte yandan geçen yıl yonca samanının kilosunun 1 lira, bu yıl ise 5 lira olduğunu belirten Okan Bulut, “Maliyetler çok yüksek. Biz hayvanların fiyatlarını müşterilerimize yüksek söyleyince onlarda almaktan kaçınıyor” dedi.

Küçükbaş hayvanların ekonomik olarak daha uygun olduğunu belirten Bulut, “Vatandaşın bütçesi elektrikten doğalgaza her ürüne gelen zamlardan dolayı olumsuz yönde etkilendi. Bu sebeple vatandaş daha çok küçükbaş hayvan almayı tercih ediyor. Keçilerin fiyatı bin 500 TL’den 2 bin TL’ye, koçların fiyatı ise 4 binden 7 bin TL’ye yükseldi” dedi.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

24bursa.com (@24bursahaber)’in paylaştığı bir gönderi


 

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X