Bursa’daki Fabrikada İşçiler Grevde!

Türk Metal Sendikasının örgütlü olduğu Technomix fabrikasında Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler bugün greve çıktı.

Bursa’daki Fabrikada İşçiler Grevde!

Bursa’da kurulu bulunan ve yüzde 98 oranında kadın işçilerin çalıştığı Technomix fabrikasında işçiler bugün greve çıktı.

Türk Metal Sendikasının örgütlü olduğu Technomix fabrikasında Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler bugün greve çıktı.

Sabah erken saatlerde fabrika önünde bir araya gelen işçiler fabrika girişine, “Bu işyerinde grev var” pankartı asarak grev sürecini başlattı. Türk Metal’in örgütlü olduğu diğer fabrikalarda çalışan işçilerinde destek verdiği eyleme Türk İş’e bağlı sendikaların şube başkanları ve yöneticileri de katıldı.

“İŞÇİLERİN TALEPLERİNE KULAK VERİN”
Toplu İş Sözleşme sürecinin tıkanması üzerine greve çıktıklarını söyleyen Türk Metal Sendikası Osmangazi Şube Başkanı Mesut Erdem, “Biz hakkımız olanı istiyoruz. Daha iyi şartlarda işçilerin çalışması için bugün greve çıktık. İçeride işverenin baskısı var. Greve çıkılmaması ve sendikadan istifa edilmesi yönünde. Bu tutumda olmak yerine işçilerinin taleplerine kulak versinler” dedi.

5 yıldır çalıştığını ifade eden işçi Aslı Özay, “Final kontrolde ben ve dokuz arkadaşım tamamen apayrı bir odada çalışıyoruz. Mola saatlerimiz farklı kullandığımız servis şirketi farklı, işe başlama ve bitirme saatlerimiz farklı. Mobbinglere maruz kalıyoruz. Sözleşme imzalanmayınca bizlerde greve çıktık. Maaşlarımızın düzeltilmesini ve haklarımızın verilmesini istiyoruz” dedi.

BİZ LAVABOYA GİDERKEN BİLE 5 YAŞINDAKİ ÇOCUKLAR GİBİ İZİN İSTİYORUZ

Fabrikada çalışanların büyük bir çoğunluğunun kadın işçilerden oluştuğunu belirten Özay, “Biz lavaboya giderken bile 5 yaşındaki çocuklar gibi izin istiyoruz. Bu hiç hoş bir durum değil. Sayılarımızın düşük olmaması yönünden baskı var. Kaliteden ödün vermememiz isteniyor ama bunun yanında biz emeğimizin karşılığını alamadığımızı düşünüyoruz. Aldığımız ücretle geçinmek çok zor. Bekarsanız bir tık iyi evli olan insanlara göre ama yine de yetmiyor. Bu hayat pahalılığında çok zor. İçeride çok sıkışık bir ortamda çalışıyoruz. Bu ne kadar verimli olur bilemiyorum” diye sordu.

“YILLIK İZİN İSTERKEN NEDEN DİYE SORUYORLAR”
Geleceğini göremediğini söyleyen Özay, “Nereye kadar gelebilirim ki. Maddi anlamda yetersiz her şey. Aldığım maaş yaşam standartlarına göre kıyaslarsam yetmiyor bile şu zamlar karşısında. O yüzden bir gelecek düşünmek söz konusu değil. Günü kurtarıyoruz açıkçası. Yaz ayındayız herkesin olduğu gibi benimde bir tatil planım var ama bu şartlardan dolayı gidemiyorum. Ekonomik sebeplerin yanı sıra izinler konusunda da sorun yaşıyoruz. Aynı anda izin alamıyoruz. İzin alırken hep neden sorusu soruluyor bizlere. Yıllık izin kullanmak işçinin en doğal hakkı ama ben iznimi alırken bile neden sorusu soruluyor” dedi.

Taleplerinin bir an önce sözleşmenin imzalanması olduğunu belirten Özay, iş güvencesi ve haklarının verilmesini istedi. (Kaynak: Evrensel.net/ Uğur ÖKDEMİR)

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X