Bursa’nın altın rezervleri o 3 ilçede!

Bursa’nın komşusu Eskişehir’de bulunan altın rezervi hakkında Bursa Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Engin Er 24Bursa.com’a önemli açıklamalarda bulundu.

Bursa’nın altın rezervleri o 3 ilçede!

HABER MERKEZİ I 24BURSA

Geçtiğimiz günlerde Eskişehir’in Sivrihisar ilçesindeki altın madeninde yapılan sondaj çalışmalarında 20 bin onsluk altın rezervi bulunmuştu.

1 yıl içinde ekonomiye kazandırılması beklenen rezerv hakkında konuşan Engin Er, “Bu Türkiye’nin ekonomik politika meselesi, yani altın sahasından çıkarılacak altınların hangi firmalar tarafından çıkarıldığını, bunların hangi ortaklar olduğunu; yerli mi, yabancı mı ortakları olduğu çok önemli. Türkiye’nin birçok yerinde altın sahaları var. Yani altın oluşturma potansiyeli olan sahalar var öyle diyeyim. Burada çevre duyarlılığına dikkat etmek lazım. Çevre duyarlılığına sahip altın sahalarının çalışılmasının memleketinde elbette faydası var. Çünkü altını bir defa alırsın. Zararı orada bıraktıktan sonra asırlarca devam eder. Çevreyi zehirleyen teknolojiyle beraber çıkarıyorsak bu altın bize fayda değil ciddi zarar getirir. Bu konuda konu üzerinde devletimizin biraz daha gitmesi lazım” dedi.

“BURSA ALTIN SAHASI ANLAMINDA ZENGİN”

Bursa’daki altın rezervleri hakkında da önemli açıklamalarda bulunan Engin Er, “Bursa’da da birçok birkaç yerde altın sahası var. Mesela Orhaneli, Büyükorhan’da, İnegöl’de de var. Eski çalışmış altın ocakları. Orhaneli ruhsatlandırma aldı, çalışmaları yapıldı. İnegöl’de de altın sahaları var. Yani burada altın sahası var derken 1 kilo, 10 kilo altın yok. Teknolojiyle beraber çıkarılmaya ihtiyaç duyan altınlar var. Bunlar zaman içerisinde çıkarılacak inşallah. Memleketimiz, devletimiz daha güçlü hale gelecek diye düşünüyoruz. Türkiye altına anlamında zengin ama tabii teknolojisine uygun hale getirmek lazım” dedi.

“YAŞANAMAZ BİR ORTAMDA YAŞATABİLECEK ALTIN BİZİM İÇİN ALTIN DEĞİL”

Altın sahalarındaki çevre facialarının önüne geçmenin önemine de vurgu yapan Er, “Madenciliğe karşı olmamız mümkün değil. Bizim mesleğimizin bir adı da maden mühendisliği ama duyarlı bir madencilik yapmak lazım. Yoksa o bizim bugün bir zengin olup da çocuklarımıza yaşanamaz bir ortam bırakırsak o altın bizim için altın olmaz. Zararlı bir cevher olmuş olur. O duyarlılık içerisinde yapılan çalışmaların memleketimize katkı sağlayacağını düşünüyorum.” ifadelerine yer verdi.

BULUNAN ALTIN DEFİNECİLERE YARAMAZ

Bulunan altın rezervlerinin halk içinde söylentilere yol açmasının mantık dışı olduğuna da değinen Engin Er, “Defineyle bu altını hiçbir alakası yok. Çünkü define avcılığı önceden çıkmış altınların gömülmüş şekilde bulunmasıyla oluyor. Yani ben size altın sahası söyleyeyim, gidin burada siz hiçbir şey yapamazsınız. Orhaneli’de altın sahası var hem de önemli bir altın sahası var. Defineciler gitse altın sahasında hiç bir şey bulamazlar” dedi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X