Çiftçilere dağıtılan 50 ton ata buğday tohumu toprakla buluştu

Ardahan’da Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün çiftçilere dağıttığı 50 ton ata buğdayı kavılca tohumu ekilmeye başlandı.

Çiftçilere dağıtılan 50 ton ata buğday tohumu toprakla buluştu

Yörede yüzyıllardır ekilen ancak unutulmaya yüz tutan, “Anadolu buğdayının anası” olarak da bilinen 13 bin yıllık kavılca buğdayının üretimi yaygınlaşıyor.

Bölgenin iklim koşullarına elverişli olan ve devlet desteğiyle üretiminin artırılması hedeflenen kavılcaya, çiftçiler de artık daha fazla ilgi gösteriyor.

Kentte buğdayın ekim sezonunun başlamasıyla Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce çiftçilere 50 ton kavılca tohumu dağıtıldı. Bu destekten faydalanan 100’ü aşkın çiftçi, traktörlerle sürdükleri tarlalarına kavılca buğdayını ekti.

Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Fatih Cineviz, AA muhabirine, ilde kavılcaya talebin her geçen gün arttığını söyledi.

“ATA BUĞDAYININ ÜRETİM ALANLARININ ARTMASINI AMAÇLIYORUZ”

Kavılca buğdayının iklim ve toprak koşullarına uygun olduğunu ifade eden Cineviz, “İklim değişikliğine bağlı olarak belirli dönemlerde yaşadığımız ve gelecek dönemlerde de yaşanması muhtemel kuraklık etmenlerine karşılık ülkemiz açısından kıymetli bir cevher. Yerli ve milli değerlerimize sahip çıkmak açısından, ata tohumumuz olan kavılca buğdayının üretim alanlarının artırılmasını amaçlıyoruz.” dedi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X