Çocuklardan “Çocukların eğitim haklarını ellerinden almayın” mesajı

Azerbaycan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, 9 Eylül Birleşmiş Milletler Uluslararası Eğitimi Saldırılardan Koruma Günü’ne özel yayınlanan videoda, Azerbaycanlı çocuklar dünyaya seslenerek “Çocukların eğitim haklarını ellerinden almayın” mesajı verdi.

Çocuklardan “Çocukların eğitim haklarını ellerinden almayın” mesajı

9 Eylül Birleşmiş Milletler Uluslararası Eğitimi Saldırılardan Koruma Günü‘ne özel Azerbaycan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir video yayınlandı.

Azerbaycanlı çocuklar videoda, hem kendi dillerinde hem de İngilizce olarak dünyaya seslendi. Dünyaya “Çocukların eğitim haklarını ellerinden almayın” mesajı verildi.

Çocuklar İkinci Karabağ Savaşı sırasında Ermenistan‘ın sivillere saldırdığı korkunç anları anlattı.

“İlk bomba sınıfımıza düştü”

Azerbaycanlı çocuklar savaş esnasında şehit düşen arkadaşları Orhan ve Nigar’ı da unutmadı.

“Savaş esnasında birçok çocuk şehit düştü. Onlardan biride sınıf arkadaşımız, dostumuz Orhan’dı.”

“Ermenilerin füze saldırısında şehit olanlardan biri de benim sınıf arkadaşım Nigar’dı.”

Geçen yıl 44 gün süren 2. Karabağ Savaşı sırasında Ermenistan, uluslararası hukuku ve insan haklarını ağır şekilde ihlal ederek okulları kasten hedef almıştı. Masum çocukların eğitim hakları ellerinden alınırken saldırılarda 60 okul yıkıldı. 10 öğrenci trajik bir şekilde hayatını kaybederken, 16 öğrenci de yaralanmıştı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X