CRS Elektrik güneş enerjisi sektöründe iddialı

CRS Elektrik Genel Direktörü Cem Rıfat Şahin, son dönemde sanayi yapılarına yönelik güneş enerji sistemlerine odaklandıklarını belirterek, ağırlıklı Bursa olmak üzere Bilecik, Kütahya, Afyon ve Balıkesir’de projeler yürüttüklerini vurguladı.

CRS Elektrik güneş enerjisi sektöründe iddialı

HABER: HANDENUR KILIÇ

CRS Elektrik Genel Direktörü Cem Rıfat Şahin, 24bursa.com’a verdiği özel röportajda, girişimcilik hikayesinden CRS Elektrik’in ana faaliyet alanlarına, güneş enerjisi projelerinden 2022 yılı büyüme hedeflerine, yenilenebilir enerji sektörünün sorunlarından çözüm önerilerine kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu. Şahin, genç girişimcilere bazı tavsiyeler de verdi. İşte röportajımızın detayları…

– ÖNCELİKLE BİZİMLE GİRİŞİMCİLİK HİKAYENİZİ PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

CRS Elektrik İşletme Sahibi Cem Rıfat Şahin: Lisans eğitimimi Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünde tamamladım. Üniversiteyi bitirdikten sonra İstanbul Siemens A.Ş.’de saha mühendisi olarak göreve başladım. Ülke genelinde şantiyelerde, tesislerde ve Siemens’in almış olduğu tüm projelerde tecrübe kazandım. Ardından Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde (DOSAB) Siemens’in aldığı projede şantiye şefi ve proje yöneticisi olarak görev yaptım. Böylece DOSAB bölgesinde elektriğin ve enerjinin her alanında çalışma fırsatım oldu. Edindiğim tüm bu tecrübeler sayesinde 2015 yılında CRS Elektrik firmasını kurdum.

– CRS ELEKTRİK’İN ANA FAALİYET ALANI VE ÇALIŞTIĞI PROJELER HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?

Şahin: Şirketimizi kurduğumuz günden bu yana önceliğimiz her zaman farklı müşteriler değil, sürekliliği olan müşteriler. Bugün gelinen noktada mevcut işlerimizin yüzde 50’sini uzun süredir çalıştığımız müşterilerimizin projeleri oluşturuyor. Bu da şirketimiz için iş devamlılığı sağlıyor. Müşterilerimizle kurduğumuz bu güçlü ilişki çalışmalarımıza hız ve güven kazandırıyor. İlk kurulduğumuzda üç olan personel sayımız bugün proje bazlı 20-25 kişiye kadar ulaşıyor. Türkiye’nin farklı yerlerinde farklı projelerde ihtiyaçlar doğrultusunda yeni istihdamlar sağlıyoruz.

Ana faaliyet alanlarımızı; enerji nakil hatları, trafo merkezleri, fabrika tesis kurulumları ve güneş paneli başta olmak üzere yenilenebilir enerji projeleri oluşturuyor. Elektrikle ilgili olarak da yüksek gerilim hatlarından zayıf akım projelerine her türlü sistemde projelendirme çalışmalarını kendi bünyemizde yapıyoruz. Türkiye’deki tüm dağıtım şirketleri ile ikili iyi ilişkilerimiz ve proje bazlı diyaloglarımızla müşterilerimize doğru ve hızlı bir şekilde hizmet veriyoruz.

– ÖN PLANA ÇIKAN BELLİ BAŞLI PROJELERİNİZE ÖRNEK VEREBİLİR MİSİNİZ?

Şahin: CRS Elektrik olarak üç iş kolumuz bulunuyor. Bunlardan ilki işletme sorumluluğu tarafımız. Bu alanda trafosu olan müşterilerimize aylık olarak danışmanlık ve bakım hizmeti veriyoruz. Firmalara, kendi ekibimizle, aylık kontrollerinden arızaların giderilmesine ve raporlanma sürecine kadar birçok konuda destek oluyoruz. İkinci iş kolumuzu proje faaliyetleri oluşturuyor. Bu kapsamda ağırlıklı güneş enerji sistemleri üzerine çalışıyoruz. Şu an Orhan Holding bünyesindeki Orau ve Matay firmaları için güneş enerji projeleri yürütüyoruz. Bilecik, Kütahya, Afyon ve Balıkesir’de devamlılığını sağladığımız ve takibini yaptığımız yine güneş enerji sistemleri ile ilgili projelerimiz var.

“HIZLI TREN PROJESİNDE BİZ DE VARIZ”

CRS Elektrik olarak üçüncü iş kolumuz ise taahhüt kısmı. Enerji ve elektrik sistemleri ile alakalı taahhüt kısmında, Türkiye’nin önemli projelerinden olan Bilecik-Bursa-Balıkesir ve Bandırma Hızlı Tren Projesi’nde çalışıyoruz. Yüklenici firma Kalyon Holding’e, Yenişehir-Bilecik ve Yenişehir-Bursa etaplarında, enerji nakil hatlarından trafo merkezlerine, mobilizasyondan sinyalizasyona kadar hizmet sunuyoruz.

Danış Yapı, Farsel Kayaoğlu ve Fernas Holding çalıştığımız belli başlı şirketler arasında yer alıyor. Teknik Beton, FH İnşaat, Eti Gümüş gibi büyük firmalara da hizmet veriyoruz.

– CRS ELEKTRİK OLARAK 2022 YILI HEDEFLERİNİZ VE BÜYÜME ÖNGÖRÜLERİNİZ NELERDİR?

Şahin: İki yıl pandemi sürecini yaşadık. Bu dönemden bazı sektörler olumlu bazıları da olumsuz etkilendi. Enerji anlamında, dünyada ve özellikle Türkiye’de, enerji sistemlerine ne kadar ihtiyaç duyulduğu ve enerjideki sürdürülebilirliğin önemi ortaya çıktı. CRS olarak bu dönemde müşterilerimize bakım ve revizyonlar konusunda destek sağlamaya çalıştık. Fabrikalardaki çalışmaların durmasını ve sektörün yavaşlamasını fırsata çevirerek yeniden hızlandıkları döneme hazır girmeleri için hamleler yaptık.

“PANDEMİYLE ENERJİ YATIRIMLARI HIZLANDI”

2021-2022 dönemiyle birlikte, pandeminin de azalmasıyla, güneş enerjisi sektörü hareketlenmeye başladı. Elektrikte ve doğalgazda artan maliyetler müşterileri enerji temini konusuna yönlendirdi. Ülke olarak, Avrupa ülkelerine oranla, yenilenebilir enerji kaynaklarında avantajlı olmamıza rağmen geride kalmıştık. Enerji maliyetlerinin artmasıyla birlikte üreticilerin ve yatırımcıların güneş enerjisi projelerine yönelmeleri işlerimizi hızlandırdı. Bugün gelinen noktada, müşterilerimize en iyi hizmeti sunmak amacıyla çalışıyoruz. Müşterilerimize artan enerji maliyetlerine karşı sürdürülebilir enerji yatırımı yapmalarını tavsiye ediyoruz. Enerji yatırımlarının bu yıl da artacağı ve sektörün daha da hareketleneceği düşüncesindeyim.

– ENERJİ SEKTÖRÜNDEKİ SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIR MISINIZ?

Şahin: Enerji sektöründe iş kaygısı çok fazla yoktur. Çünkü enerji ihtiyacı hiç bitmeyen ana ihtiyaçlarımızdan biridir. Sektör sorunları maliyetlerin artması ve ithal hammadde sebebiyle değişkenlik gösterebilir. Bu noktada iki sıkıntımız var. Birincisi, döviz kuru sorunu. Kullandığımız malzemelerin ve kurduğumuz sistemlerin çoğu yurt dışından temin ediliyor. Bu da bizi dolar ve euro gibi yabancı para birimlerine bağımlı hale getiriyor. Döviz kurlarındaki dalgalanmalar sektörümüzü olumsuz etkiliyor. Kuru sabitleseniz bile hammadde krizi var.

“DEVLET DESTEĞİNİN ARTIRILMASINI İSTİYORUZ”

Krizi azaltmak ve fiyat politikamızı koruyabilmek adına yerli üretim, malzeme temini gibi konularda devletin teşvik sağlaması gerekiyor. Aldığımız projelerde kurdaki artışlar sebebiyle olumsuz etkileniyoruz. Bununla ilgili devletin her iki tarafı da koruyacak fiyat politikaları oluşturması lazım. Kurdaki dalgalanmalar da en aza indirilmelidir. Özellikle uzun süreli projelerde firmaları koruyacak önlemlerin alınması şart.

– GENÇ GİRİŞİMCİLERE ÖNERİLERİNİZ NELERDİR?

Şahin: 2015 yılında hem ekonomik hem de siyasi çalkantıların yaşandığı bir dönemde sektöre girdim. Çalışma şartlarımız çok zordu ve ekip olarak özverili bir şekilde hareket ettik. Proje ve teknik konularda kendimizi geliştirmeye çalıştık. Piyasadaki sıkıntıları kendi içimizde tolere ettik. Genç girişimcilere de istikrarlı ve sabırlı olmalarını tavsiye ederim.

Öte yandan, genç girişimcilere yönelik devlet desteklerinin artırılması gerekiyor. Devlet koruması altındaki sektörlerde de çeşitlilik artırılmalı. Yeni kurulan şirketlerin büyümesi ve daha çok istihdam sağlaması adına bunlar çok önemli.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X