Cumhurbaşkanı Erdoğan: Putin’le, Zelenski’yi bir araya getirmek istiyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. El Salvador’un Ankara Büyükelçiliği’nin açıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı, önümüzdeki ayın başında Ukrayna’ya ziyaret gerçekleştireceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Putin’le, Zelenski’yi bir araya getirmek istiyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı ile El Salvador Cumhurbaşkanı Bukele ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarından öne çıkan satır başları şu  şekilde:

“Bu tarihi ziyaretin Türkiye – El Salvador ilişkilerinde yeni bir dönüm noktası olacağına inanıyorum. Değerli dostumun bugünkü ziyaretini ezber bozan nitelikteki bu politikalarının bir yansıması olarak görüyorum. Aile kökleri Filistin’e dayanan ve ülkesinde El Turco olarak tanınan sayın Bukelele’nin ülkemizi ziyareti bizler için ayrı bir anlam taşıyor.

“BÜYÜKELÇİLİĞİMİZİ AÇACAĞIZ”

Geçtiğimiz yıl faaliyete geçen El Salvador’un Ankara Büyükelçiliği’nin resmi açılışı bugün dışişleri bakanlarımızca yapıldı. Bugün dışişleri bakanıma gerekli talimatı verdim ve süratle sayın başkan da bize en uygun yerde büyükçe bir yer hazırlayacaklar ve orayı kiralamak suretiyle biz de büyükelçiliğimizi açacağız ve bu sebeple de iade-i ziyaretimizi gerçekleştireceğiz.

2020’de 27 milyon doları aşan ticaret hacmimiz geçtiğimiz sene 50 milyon dolara yaklaştı. Bu rakamı ilk etapta 100 milyon dolara, önümüzdeki 5 yıllık sürede de 500 milyon dolara çıkaralım istiyoruz. Çifte vergilendirmenin önlenmesiyle yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması anlaşmalarının müzakerelerini de en kısa sürede tamamlayacağız.

DESTEK MESAJI

Sayın başkanın El Salvador’u bölgesinin lojistik merkezi haline getirme vizyonunu biz de destekliyoruz. Hayata geçirmeyi planladığı tüm yatırımlarda Türk firmalarının her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ifade ettim. TİKA geçen yıl salgın döneminde El Salvador’daki bir çocuk hastanesine teknik ekipman yardımında bulunmuştu. Kurumumuz birçok alanda desteğini sürdürecektir.

Görüşmelerimizde Orta Amerika üzerinde bölgesel meselelerde de fikir alışverişinde bulunduk. Latin Amerika ve Karayipler bölgesiyle ilişkilerimiz çok boyutlu dış politikamızın temel sütunlarından birini teşkil ediyor. 15 sene önce bölgede yalnızca 6 olan diplomatik misyon sayımız bugün 17’ye yükselmiş durumdadır. Yarın İstanbul’da El Salvador dahil bölge ülkeleriyle ilişkilerimize tarih tutacak önemli bir sergiyi açacağız.

UKRAYNA’YA ZİYARET

Rusya ile Ukrayna arasındaki gelişmeleri doğru bulmuyoruz. Savaş atmosferinin olması bizleri üzmektedir. Temennimiz Putin’le, Zelenski’yi bir araya getirmek istiyoruz. Önümüzdeki ayın başında Ukrayna’ya bir ziyaretim olacak.

“TÜRKİYE TEKRAR BÜYÜYOR”

El Salvador lideri Bukele’nin konuşmasından satır başları şöyle;

Biz Türk insanının bir gün dünyayı fethettiğini biliyoruz bir süre boyunca. O ruh her bir Türk vatandaşında mevcut ve bu ruh tekrar büyüyor. 20 yıl önceki Türkiye bugünkü Türkiye değil, Türkiye tekrar büyüyor, bu büyüme hızlı.

Biz Türkiye’nin ürünlerini, TV ürünlerini, kültürünü ülkemizde görüyoruz. Bunun sebebi de Türkiye’nin çok hızlı büyümesi ve büyük bir sistem olması. Bu da sayın Erdoğan sayesinde gerçekleşti.

Çok verimli bir toplantı gerçekleştirdik; savunma sanayii, liman inşaatı, ithalat-ihracat, ticaret, altyapı konularından bahsettik.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X