Dolar ve euro’da son durum

Dolar salı gününe 18.81’de yatay başlarken, Euro 20,40 TL seviyesinden başladı. Gözler yarın Fed, perşembe günü ise ECB’nin açıklayacağı faiz kararlarında…

Dolar ve euro’da son durum

Dolar salı gününe 18.81’de yatay başlarken, Euro 20,40 TL seviyesinden başladı. Gözler yarın Fed, perşembe günü ise ECB’nin açıklayacağı faiz kararlarında…

Geçtiğimiz hafta TCMB, doların sabit kalması ve mevduat faizlerinin daha cazip gelmesi nedeniyle çözülen KKM hesaplarına olan faiz üst sınırını kaldırdı. TCMB, kendi tarafında bankalara verilen politika faizi(yüzde 9) + yüzde 3’lük ek faiz oranının üst sınırını kaldırarak KKM’de daha fazla faiz verilmesinin yolunu açtı. Böylece Ocak ayının ilk 2 haftasında 95 milyar TL olan KKM’den çıkışın tersine döndürülmesi ve KKM’yi yeniden cazip kılınması bekleniyor.

Bu hafta en kritik Merkez Bankaları faiz kararlarını açıklayacak. Çarşamba günü ABD Merkez Bankası Fed, politika faiz kararını açıklayacak.

Çarşamba günü faiz kararını açıklayacak olan Fed’in büyük olasılıkla yüzde 0.25’lik faiz artırımı yapması bekleniyor. ABD enflasyonunda düşüş emareleri görülmesine rağmen Fed yetkililerinin belirttiği gibi “Banka’nın bu mücadelede bir hata yapma lüksü yok.” Fed, enflasyonun istikrarlı düşüşünden emin olmak istiyor. ABD ekonomisi geçtiğimiz hafta açıklanan veriye göre yüzde 2.9 ile beklentilerin üzerinde büyümüştü.

Avrupa Merkez Bankası’nın ise politika faizini yüzde 0.50 oranında artırması bekleniyor. AB bölgesinde de enflasyon tek haneye düşmesine rağmen(yüzde 9.2) ECB’nin sıkılaştırma politikalarının devamı bekleniyor. Geçtiğimiz hafta açıklanan Euro bölgesi imalat PMI verisi Ocak ayında yüzde 50.2’ye yükseldi. Veri haziran ayından beri ilk kez 50 seviyesini aştı. AB bölgesinde beklenen kara kışın gelmemesi ve ılıman bir iklim olması enerji maliyetlerini de düşürdü. Bu gelişmelerden destek bulan euro dolar karşısında yüzde 14 değerlendi.

Bugün imalat PMI verileri açıklanacak.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X