Hem zamlı maaş hem de ikramiye yarın hesapta!

4 milyon memurun 2022 ve 2023’teki mali ve sosyal haklarının belirlendiği 6’ncı dönem toplu sözleşme görüşmelerine göre; bu yılın ikinci yarısı için yüzde 7 ve enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı.

Hem zamlı maaş hem de ikramiye yarın hesapta!

Milyonlarca memurun 6’ncı dönem toplu sözleşme görüşmelerine göre bu yılın ikinci yarısı için yüzde 7 ve enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı. Ödemelerle ilgili takvim de netleşti. Buna göre, zam oranı yüzde 41.69 olarak gerçekleşti. Bu kapsamda, temmuz ayı itibarıyla aile yardımı ödeneği hariç en düşük memur maaşı 7 bin 500 liraya yükseldi.

FARK ÖDEMELERİ

Normal şartlarda memurlar ayın 15’inde maaş alacaklardı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, son kabine toplantısının ardından zamlı maaşların bayramdan önce 8 Temmuz’da hesaplara yatacağını açıklamıştı. Dolayısıyla zamlı maaşlar yarın hesaba yatacak. Memurlar ayrıca 1-15 Temmuz dönemini kapsayan zam farkı da alacak. Bu fark daha sonra açıklanan tarihte ödenecek.

SENDİKALIYA 707 LİRA

Memurlar temmuz ayı maaşlarıyla birlikte ayrıca toplu sözleşme ikramiyesi de alacaklar. Bu ikramiyede artış söz konusu. Toplu sözleşme ikramiyesi 3 ayda bir ödeniyor. Geçen yıla kadar bu tutar 134 liraydı. Ocak itibarıyla 400 liraya çıkmıştı. Temmuz ayında ise zamla birlikte, aylık katsayısına bağlı olarak 706.90 liraya çıktı. Bu ikramiyeyi sendikalı olan memurlar alabiliyor.

AİLE VE ÇOCUK YARDIMI NE KADAR OLDU?

Zam oranı birçok ödeme kalemini etkiliyor. Bunlardan biri de memurların aile ve çocuk yardımı. Eş için ödenecek yardım tutarı 758.28 lira olurken, her bir çocuk için 83.40 lira, çocuk 0-6 yaş grubunda ise 166.80 lira ödenecek.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X