İran Cumhurbaşkanı Reisi’den ”başörtüsü” skandalı!

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için New York’ta bulunan İran Cumhurbaşkanı Reisi, CNN’in ünlü sunucusu Christiane Amanpour’a röportaj yapmak için “başörtüsü” koşulu koydu. Amanpour, Reisi’nin ekibi aracılığıyla ilettiği bu isteğe karşı çıkınca, planlanan röportaj iptal edildi.

İran Cumhurbaşkanı Reisi’den ”başörtüsü” skandalı!

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, CNN televizyonunun dünyaca ünlü sunucularından biri olan Christiane Amanpour ile olan röportajını, Amanpour kendisine yöneltilen “başörtüsü takma mecburiyetini” reddedince iptal etti.

Ünlü sunucu Amanpour, resmi Twitter hesabından yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

“İran’da protestolar sürüyor ve Mahsa Amini’nin geçen hafta ‘ahlak polisi’ tarafından tutuklanmasının sonrasında öldürülmesinin ardından kadınlar başörtülerini yakıyor. İnsan hakları grupları en az 8 kişinin öldürüldüğünü söylüyor. Dün gece, tüm bunları ve daha fazlasını Cumhurbaşkanı Reisi’ye sormayı planladım. Bu, Başkan Reisi’nin BM için New York’a yaptığı ziyaret sırasında ABD topraklarındaki ilk röportajı olacaktı. Haftalarca süren planlama ve sekiz saatlik çeviri ekipmanı, ışıklar ve kameralar kurduktan sonra hazırdık. Ancak Cumhurbaşkanı Reisi’den hiçbir iz yoktu. Görüşmenin başlamasından 40 dakika sonra bir yardımcı geldi. Cumhurbaşkanı’nın, Muharrem ve Safar ayları olduğu için başörtüsü takmamı önerdiğini söyledi. Kibarca reddettim. Başörtüsüyle ilgili hiçbir kanunun veya geleneğin olmadığı New York’taydık. Daha önceki hiçbir İran cumhurbaşkanının kendileriyle İran dışında görüştüğümde bunu talep etmediğini de belirttim. Yardımcı, başörtüsü takmazsam görüşmenin olmayacağını açıkça belirtti. Bunun ‘saygı meselesi’ olduğunu söyledi ve ülkeyi kasıp kavuran protestolara atıfta bulunarak İran’daki duruma atıfta bulundu. Bu eşi benzeri görülmemiş ve beklenmedik duruma katılamayacağımı bir kez daha söyledim. Ve böylece uzaklaştık. Görüşme gerçekleşmedi. İran’da protestolar devam ederken ve insanlar öldürülürken, Cumhurbaşkanı Reisi ile konuşmak önemli bir an olurdu.”

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X