İslam Memiş, dolar ve gram altın için tarih ve rakam verdi!

Doların yeniden 17 lirayı geçmesiyle gram altın, ons altındaki düşüşe rağmen Türkiye’de yükselişini sürdürüyor. Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, dolar endeksindeki artışa dikkat ederken dolarda bir gerileme olacağını ama bunun kalıcı olmayacağını söyledi.

İslam Memiş, dolar ve gram altın için tarih ve rakam verdi!

tv100 canlı yayınına bağlanan İslam Memiş, gram altın ve  dolarla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. İslam Memiş dolarla ilgili şunları söyledi:

“Dolar endeksi şu anda 106 dolar seviyesin üzerinde, dolayısıyla şu anda dünya genelinde dolar değer artışına devam ediyor. Bizde de şu anda 17.24 lira seviyesinde. Gelişen ülkelerde de doların değer artışı devam ediyor. Dolar endeksindeki duruma göre önümüzdeki haftalarda piyasaları gözlemlemeye devam edeceğiz. Ancak bireysel yatırımcıya ben şunu tavsiye ediyorum. Kısa vade için 17.10 – 18 lira aralığı doların alımı için uygun bir seviye olmadığını düşünüyorum. Çünkü euro dolar paritesi şu anda 1.0257 seviyesinde, dip seviyelerde. Dolayısıyla euro dolar paritesinde hızlı bir toparlanma olabilir. Avrupa Merkez Bankası 25 baz puanlık bir faiz artışı yapabilir, dolayısıyla kısa vade için dolarda tekrar 17 lira seviyesinin artına sarkmalar olabilir.”

İslam Memiş doların direnç seviyesini açıklarken bir konuya dikkat çekti:

“Ancak bu eylül ekim ayından sonra da dolar daha çok yükselmeyecek anlamı taşımıyor. Kısa vade olarak 17-18 lira arasından dolar tavsiye etmem yatırımcısına çünkü dolar bir yatırım aracı değildir. Dolayısıyla dolar TL kurunda 17.30 lira direnç seviyesini takip etmeye devam ediyoruz. Türkiye’de en fazla getirisi olanlar 1. sırada altın, 2. sırada borsa, 3. sırada euro ve 4. sırada dolar. Son 10 yıllık, 20 yıllık örnekleyelim.”

İslam Memiş gram altınla ilgili merak edilenleri de açıkladı ve tarih verdi:

“Ons altın 1765 dolara kadar geriledi. Dünyada dolar karşısında altın ucuz, ama biz dolar TL kuruyla aldığımız için gram altın TL fiyatı şu anda kapalıçarşı piyasasında 993 lira, yani gerilemedi. Dolar yine gram altının kurtarıcısı oluyor. 950 ile 1000 lira arasını alım fırsatı olarak değerlendirmek gerekiyor çünkü bir sonraki atakta 1020, eylül ayı itibariyle 1200 ve 1450 lira seviyesini görebiliriz.”

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X