İslam Memiş’ten altın için flaş sözler: Bu akşamdan sonra…

Finans analisti İslam Memiş, Fed’in faiz kararı öncesinde borsa ve altın piyasaları için öngörülerde bulundu. Memiş, kararın ardından olası düşüş ve yükseliş için sınır olarak gördüğü seviyeleri aktardı.

İslam Memiş’ten altın için flaş sözler: Bu akşamdan sonra…

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, Amerikan Merkez Bankası Fed’in faiz kararı öncesi, kararın olası etkilerine dair değerlendirmelerde bulundu. Memiş, borsa ve altın fiyatlarına dair öngörülerini aktardı.

Açıklamalarının yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizen İslam Memiş, Fed’in faiz kararı öncesi öngörülerini şöyle açıkladı: Borsadaki düşüşler benim için sürpriz değildi. Dolarla mukayese edince borsa tarafında, doların yukarı yönlü hareketleriyle borsanın ucuz kaldığını görüyoruz. Bankacılık sektörüyle alakalı çok teferruatlı bir konu bu. Enflasyonla ilişkilendirmek lazım yatırımları. Hem merkez bankalarının kararları hem de enflasyon belirsizlikleri, muhasebeyi zora sokuyor. Kimler ne kadar sermaye girişi yaptı vs. onlar gözetimdedir. Benim nazarımda dolar karşısında bir miktar daha geri çekilmenin sürpriz olmayacağını düşünüyorum. Tepki alımları var, mutlaka ara ara düzeltme yapacaktır. Küresel ölçekteki gelişmelere bakıyoruz, ciddi belirsizlik var. Yatırımcılar farklı pozisyonlar da alıyor. Bazı şeyleri akışına bırakmak lazım. Borsa tarafındaki düzeltmelerin devam edeceğini düşünüyorum.

Memiş’in kararın ardından altında olabilecek seviyelere dair görüşleri ise şöyle…

FED’İN FAİZ KARARI ALTIN FİYATLARINI NASIL ETKİLEYECEK?

Tam sınırda bekliyoruz. 1650 dolara kadar gerileyen ons 1670 dolar seviyesinde. Yatay seyri koruyor. Kabaca 1650-1700 dolar seviyesi bu hafta için geçerliliğini koruyor. Fed’in faiz kararı artış yönünde ama kaç puan olacak, Fed Başkanı’nın açıklamaları ne yönde bu belirsiz. Altın fiyatlarındaki seyir, ons fiyatlarındaki seyirde perşembe günü kırılma olacak. Ya 1705 dolar seviyesi yukarıda test edilecek ya da aşağıda 1615 dolar seviyesi var. Bu bant aralığında kırılmayı görmüş olacağız. Piyasalarda 75 baz puan mı, 50 baz puan mı, 100 baz puan mı, çok belirsiz fiyatlama var.

Ben direkt ÖTV düşüşü değil de, farklı bir uygulama hazırlığında olduklarını düşünüyorum. Bir kampanya olabilir. İlk kez araba alacaklara şans verebilirler. Daha önce arabası olan, ikinci alana değil de, ilk kez araç sahibi olacaklara yerli markalarla birlikte kolaylık sağlayacaklarını düşünüyorum. Bunun da 1 ay içinde açıklanacağını düşünüyorum.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X