İYİ Parti: Bursa’da yıkılan 37 okulun akıbeti ne oldu?

İYİ Parti Bursa İl Başkanlığı düzenlediği basın toplantısında 2021/2022 Eğitim Öğretim Dönemini değerlendirdi. İYİ Parti Eğitim Politikalarından Sorumlu Bursa İl Başkan Yardımcısı Erdal Ay basın açıklamasında Bursa’da yıkılan 37 okulun akıbeti hakkında “Kamuoyunda olduğu gibi bizlerde de, yıkılan okulların arazilerinden rant beklentisi için bir türlü yapılmak istenmediği şeklinde ciddi endişesi bulunuyor” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti: Bursa’da yıkılan 37 okulun akıbeti ne oldu?

İYİ Parti Bursa İl Başkanlığı, Milli Eğitim konulu basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasını okuyan İYİ Parti Eğitim Politikalarından Sorumlu Bursa İl Başkan Yardımcısı Erdal Ay‘ın konuşmasından satır başları şöyle:

Bildiğiniz üzere AKP İktidarı, birçok konuda ülkemizi geriye götürdü ve üzülerek belirtmeliyim ki, geride kalan 20 yılda en çok da eğitim öğretimi şirazesinden çıkardı.
Öyle ki; Milli Eğitimimiz ile ilgili geldiğimiz noktada hiç abartısız saatlerce konuşsak bitiremeyeceğimiz sorunlarımız var.
İzninizle belli başlılarına değinmek istiyoruz:

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM

MEB’in, her fırsatta çok önemsediğini iddia ettiği okul öncesi eğitimde, artan nüfusa rağmen okul ve öğrenci sayısında hala istenilen seviyenin çok altındayız.

Şöyle ki;

3-5 yaş grubu çocukların sadece %28,35’i, 4-5 Yaş grubunun yalnızca %36,79’u, 6 yaş grubunun ise sadece %56,89’u okul öncesi eğitimi alabiliyor.

MEB’in örgün eğitim istatistiklerine göre 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı itibariyle okul öncesi özel eğitim kurumlarının, sistem içindeki payı ciddi anlamda artmıştır.

Sayıları 539 olan okul öncesi özel eğitim kurumları, zorunlu eğitim kapsamına alınarak yaygınlaştırılmalı, Sn. Meral Akşener’in ifade ettiği gibi bu konuda hizmet üreten öğretmen sayısı en az 80.000 olmalıdır.

TAŞIMALI EĞİTİM KÖY OKULLARININ KAPATILMASI

Köy okullarının kapatılması eğitim sistemimizde derin yaralar açmıştır.

Tam 72.000 öğrencimiz eğitim alabilmek için okulsuz köylerden okulu olan yerleşim yerlerine taşınmaktadır. Köylerimizde okulların kapatılması ile bayrağımızın dalgalanmıyor olması, dolayısıyla resmi bayramlarımızın kutlanamaması, 4.sınıfı bitiren kız çocuklarımızın okula gönderilmiyor oluşu hazin bir sancıdır.

Bugüne kadar taşımalı sisteme harcanan 20 milyar lira ile; kapatılan ve sayıları 20 bini bulan köy okulları açılabilirdi. İnşallah bu sorunun çözümü İYİ’lerin iktidarına nasip olacak .

PROJE OKUL AÇMAZI

Proje okullarının açılmasıyla birlikte, önceden sınavla öğrenci alan Anadolu liseleri neredeyse düz liselere dönüştü.

Proje okullarında %25 olan sınavla öğrenci alma oranı %5-7’lere düştü.

Bu uygulamadan derhal vazgeçilmeli.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, hangi ihtiyaca binaen çıkardığı belli olmayan sözde proje okulları, maalesef yandaşlara makam dağıtma odağı haline gelmiştir.
İddia ediyoruz;

Bu kadar vurdumduymazlığa Türk Milli Eğitim Tarihi’nin hiç bir döneminde asla şahit olunmamıştır.

BURSA’DA YIKILAN 37 OKULUN AKIBETİ NE OLDU

Biz söyleyelim, ne yazık ki belli değil, sadece 5’i yapıldı. Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü’ndeki yetkililere sorduğumuzda, yıkılan okulların ihalesi ‘yapıldı-yapılacak’ gibi geçiştirici cümleler duyuyoruz.
Kamuoyunda olduğu gibi bizlerde de, yıkılan okulların arazilerinden rant beklentisi için bir türlü yapılmak istenmediği şeklinde ciddi endişesi bulunuyor.

OKULLAR ARASINDAKİ AYRIMCILIK

AKP İktidarı döneminde okullar arasında çok ank biçimde ayrımcılık yapıldı. Anadolu ve Fen liselerinde öğrenci başına harcanan bütçenin iki katı İHL’lerine ayrıldı.
Bu ayrımcılığa, teşvike ve yardımlara rağmen İmam Hatip Meslek Liseleri’ne beklenen talep olmadı, sınıflar boş kaldı, kaynaklar israf edildi.

ÖZEL OKULLAŞMA ORANINDA BÜYÜK ARTIŞ

MEB’in her yıl açıkladığı örgün eğitim istatistikleri, devlete ait ilkokul ve ortaokul sayısının belirgin bir şekilde azaldığını net olarak gösteriyor.

Buna karşılık;

Özel ilkokul, ortaokul ve lise sayısı ile bu okullara yönlendirilen öğrenci sayısı dikkat çekici bir artıyor.

Eğitimde 4+4+4 dayatmasının sonrasında, yıllar içinde devlet okullarının sayısının, belirgin bir şekilde azaldığı gerçeğiyle karşı karşıyayız.
Buna mukabil;

Her fırsatta kamu kaynakları ile desteklenen, çeşitli muafiyet ve istisnalar ile açılması teşvik edilen özel ilkokul ve ortaokul sayılarındaki artışın sürdüğü rakamlarla ortadadır.

Sözünü ettiğimiz 4+4+4 uygulamasının başlamasından bu yana 2021/22 eğitim öğretim yılı sonu itibariyle, özel okul artış oranı %25’i aşmıştır ki, bu oran 2002 yılında %5’tir.

LİSELERE YERLEŞME TEOG

Bilindiği gibi bu sınav sistemi yerine LİSELERE GEÇİŞ SINAVI(LGS) ve Adrese Dayalı Yerleştirme sistemi getirildi.

Sadece 1373 okul LGS ile öğrenci alacak olsa da, sınava yaklaşık 1 milyon 236.311 öğrenci başvurdu. 1 milyon 300 bin civarındaki bu 8.sınıf öğrencilerinin yalnızca 590’ı, seçilen eğitim bölgelerine adrese dayalı olarak yerleştirilecek.

Anne-babalar, yeterli okul türü olmadığı için çocuklarının başka liseyi tercih etmek durumunda kaldıkları içim haklı olarak endişe duyuyorlar.

2017’de TEOG kaldırıldığında, isteyen istediği okula girecek denilmesine rağmen LGS getirilmiş, ancak yine isteyen istediği okula girememiştir.

İKİLİ EĞİTİM

Öğrencilerin yoğun olduğu bölgelerde sabahçı-öğlenci şeklinde derslerin verildiği ikili eğitim hala sorun teşkil ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı Yetkilileri 2019 sonuna kadar bunun kaldırılıcağını belirtmişti, halen devam ediyor. Bakanlık yetkililerince son açıklanan verilere göre 4 milyon 300 bin öğrenci ikili eğitim alıyor ancak yeni lise sisteminin de etkisiyle, bazı okulların yıllar sonra ikili eğitime geçtiği biliniyor.
Özellikle halen Bursa’da, okulları yıkılan öğrenciler bölgeleri dışındaki okullara taşınarak ikili eğitime tabi oluyorlar.

ÖĞRETMEN SORUNLARI

Öğretmenini neredeyse asgari ücretin altında çalışır hale getiren bu çarpık sistem, bu yarayı, getirdiği sözleşmeli öğretmenlik adı altında iyice derinleştiriyor. Yasada işveren lehine yapılan değişiklik nedeniyle,

özel okul öğretmenlerinin asgari ücretle sömürüye açık hale getirilmesi, çok önemli bir problem olarak karşımızda duruyor.
Öğretmen maaşlarının en düşük memur maaşı haline gelmiş olması, atama bekleyen yüzbinlerce öğretmenin yaşadığı mağduriyetler halen tüm acımasızlığıyla devam ediyor.
Öğretmen Meslek Kanunu da maalesef beklentileri karşılamaktan çok uzaktır. Öğretmen kariyer basamak uygulamasının da gerçeklikle uzaktan yakından ilgisi yoktur.
Eğitimcilerimizin bu mali zorluklar içerisinde geçinebilmeleri kesinlikle mümkün değildir. Öğretmenlerimize enflasyon artış hızına paralel olarak mutlaka ara zam yapılmalıdır.

AÇIK LİSE

Eğitimde 4+4+4 düzenlemesine geçilmeden önce MEB verilerine göre açık öğretim lisesinde 940 bin öğrenci bulunuyordu. Bu sistem sonrasında hızlı bir artış seyri yaşandı ve 2020/21 Eğitim Öğretim Yılı sonu itibariyle açık ortaokuldaki öğrenci sayısı 222 bin 638’e, açık öğretim lisesindeki öğrenci sayısı ise 1 milyon 254 bin 420’ye (önceki 1 milyon 361 bin 167’du) çıktı.
2020/21 Eğitim Öğretim Yılı sonu itibariyle toplamda 1 milyon 452 bin 331 öğrenci örgün öğretimin dışında yer aldı ve açık öğretimde okudu.
Açık öğretimde okuyan öğrenci sayısındaki bu artışın nedeni; temel eğitimden orta öğretime geçiş sistemi nedeniyle, istemediği halde meslek lisesi ya da imam hatip lisesine otomatik kaydı yapılan öğrencilerin, bu okullarda okumak yerine açık liseye kayıt yaptırmaları olmuştur.

Bu konu, bedeli ne olursa olsun, partimizin İYİ EĞİTİM PROGRAMI’nda altı kalınca çizildiği üzere vazgeçilmezimiz olup, okullarımız her köyde açık olacak ve o köylerde öğretmenlerimizin kanaat önderi olacağı dönem geri getirilecektir.

MÜFREDAT

Müfredat programlarındaki değişikliklerde ve yeni düzenlemelerde, paydaşların görüşleri maalesef dikkate alınmamıştır. Biyolojiden evrimin ve müzik derslerinden kimi isimlerin çıkarılması gibi konular o nedenle çok tartışıldı.

Aynı şekilde yeni hazırlanan bazı kitaplarda, çocukların yaşına uygun olmayan fotoğrafların kullanılması bu sebeple çok tepki çekti.

Hal bu ki müfredatın içeriği, toplumun tüm kesimlerinin ihtiyaçları göz önüne alınarak düzenlenmelidir. İYİ Parti iktidarının bir hedefi de kesinlikle budur.
Eğitimin binlerce probleminin sadece bir bölümüne değinebildiğimiz basın açıklamamıza teşrif ettiğiniz için teşekkür eder saygı ve sevgilerimi sunarım.

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X