Kredi kartı borcunun asgari tutarını ödeyenler dikkat! Ödeme miktarını arttırın

Günümüz şartlarında neredeyse herkesin kredi, kredi kartı ya da banka dışı borcu bulunuyor. Kullanım kolaylığı ve taksit olanakları nedeniyle vatandaşlar kredi kartlarını tüm harcamaları için kullanıyor. Ancak kart borçlarının tamamını kapatmak her zaman mümkün olmuyor. Üst üste ödenemeyen kredi kartı ekstreleri zamanla ödenemez duruma geliyor. Bu noktada tüketici kredileri devreye giriyor. Kart borçları ve diğer giderler için çekilen krediler kişinin ödeme güçlüğü çekmesine yol açarsa borçlar içinden çıkılamaz bir nokyaya geliyor. Peki birikmiş borçlardan kurtulmak mümküm mü? Borcu olanlar nasıl bir yol izlemeli?

Kredi kartı borcunun asgari tutarını ödeyenler dikkat! Ödeme miktarını arttırın

Birikmiş borcu olanlar bu borç yükünden kurtulamayacaklarını düşünüyor. Ancak planlı bir şekilde hareket edenler küçük ödemeler ile bile borçlarından kurtulabilir. Posta gazetesinden Özlem Denizmen borcu olanlar için yol haritası niteliğinde bir yazı kaleme aldı. İşte 11 maddede borçlardan kurtulma rehberi…

1- BÜTÇE ŞART

ÖLÇMEDİĞİN ŞEYİ YÖNETEMEZSİN

Borcunu ödemek için aylık bir bütçe ile gelir ve giderlerini takip ederek başla. Gelir, borç, birikim, kira/ev kredisi, gıda, faturalar, ulaşım, sağlık/eğitim, giyim/ kişisel bakım, tatil/eğlence, ev eşyası, zaaf. Tek tek nereye, ne kadar harcadığını yaz. Bütçe, borç geri ödemesinin başlangıcında organize olmanın en temel yolu.

2- 10 SANİYE KURALI

BİZİ DUYGULAR YÖNETİYOR

Hedefine ulaşmak için bir yerlerden kısmak şart. Alışverişlerinde isteklerinle ihtiyaçlarını ayır. Planında yoksa istek harcaması yapma. Her harcamanı ve borç ödemelerini yakından takip etmek için Moneye uygulamamı kullan. Çevrende çok para harcayan insanlar varsa onlardan bir müddet uzak dur.

3- KENDİNİ MOTİVE ET

KÜÇÜK ADIMLARLA BAŞAR

Küçük bir borcun tamamını geri ödemek hem borç ödeme yolculuğuna devam etmek için ihtiyaç duyduğun motivasyonu sağlar hem de listenden bir madde eksilmiş olur.

4- ASGARİ TUTARDAN FAZLASI

STRATEJİK OLMALI

Borçların üzerinde gerçek bir etki yaratmak ve borç sarmalından çıkmak için her ay kredi kartı ekstre borcunun asgari tutarından fazlasını öde. Mevcut borçlar bitene kadar yeni borç ya da taksit yapma.

5- KREDİ KARTI KULLANMA

GEÇİCİ BİR DURUM

Kredi kartlarını anlamadan kullanıyorum gereksiz yere borçlanıyorum diyorsan borçların bitene kadar kredi kartı kullanma. Alışveriş uygulamalarına tanımlı olan kredi kartlarını da sil. Finansal durumunu kontrol altına almaya odaklan.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X