Marmaris’te yangın büyüyor! Katı atık tesisini tehdit ediyor

Muğla’nın Marmaris ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangına müdahale sürüyor. Bakan Soylu ve Kirişci yangına ilişkin son durumu açıkladı. Soylu “Yangının nasıl çıktığına dair bir tespitimiz, kimliğimiz var” dedi.

Marmaris’te yangın büyüyor! Katı atık tesisini tehdit ediyor

Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisinde ormanlık alanda 21 Haziran’da henüz belirlenemeyen nedenle başlayan yangın devam ediyor.

BAKAN KİRİŞCİ: 57 HAVA ARACIYLA MÜDAHALE EDİLİYOR

Bakan Kirişci, Marmaris’teki yangınla mücadelede son duruma dair bilgi verdi.

Kirişçi, “Bu noktada yeniden hava araçlarımızla ilgili bilgi vermenin yararlı olduğunu düşünüyorum. 41 adet, 14’ü uçak, 27’si helikopter olmak üzere araç vardı, bugün itibarıyla 12+1, 12 uçak ve 45 helikopterimiz var. Toplamda dün 41 olan sayı bugün 57. Biz herhangi bir şekilde uluslararası yardım talebinde bulunmadık. Dost ve kardeş ülkelerin bizim bu hadisemizden hareketle yardım etme duyguları var. Bunların başında Katar’ın 3 helikopteri, dost Azerbaycan’ın 1 uçağı da tahsis edilebilir teklifini yaptılar. Hem Azerbaycan uçağımız hem de Katarlı dostlarımızın helikopterleriyle, 48 adet helikopter, 13 adet de uçağımız olmuş olacak. Bu bilgileri verdikten sonra, yine arazözümü, 253 arazöz sahada, aktif kullanılıyor. Bize sağladıkları her türlü araç gereç bakımından Sayın Soylu Bakanımıza da şükranlarımı sunuyorum. 24 adet TOMA’mız vatandaşlarımızın can ve mal emniyetlerini sağlamak üzere görev almış durumda” dedi.

Kirişci, “Bugün için beklentimiz düne göre rutubetin daha yüksek olacağı, hava hızının da bir miktar artacağı ama dünkü düzeyde olmayacağı yönünde Meteoroloji’nin bizlerle paylaştığı veriler var. Sıcaklık da 23-34 arasında değişecek. AFAD’ımız da çalışmaları ile bizim gücümüze güç katıyor. 103 aile, 274 birim vatandaşımız, zarar görmesinler diye yangına yakın bölgelerden tahliye edilmiş durumda” bilgisini verdi.

Bakan Kirişci, daha önceki açıklamasında, “(Sabotaj şüphesi var mı?) Bizim tabi bakanlık olarak ilgili olduğumuz bir alan değil. Ama tabii ki her vatandaşımız gibi bizim de aklımıza geliyor” demişti.

BAKAN SOYLU: YANGININ ÇIKIŞINA YÖNELİK BİR ŞÜPHELİ KİMLİĞİ ELİMİZDE

Bakan Soylu açıklamasında “Marmaris’teki yangında ilk kez bir kerede 7-10 ton su atan TSK helikopterleri görevde. Gece görüşlü helikopterler bugün yarın uçuşa başlayacak. Bu yangınlarda büyük bir mücadele ortaya konuluyor. Yangının çıkışına yönelik bir tespitimiz var. Bir şüpheli kimliğimiz elimizde. Hükümetimizin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın duruşuyla her bir canlıyı korumak için mücadelemiz devam etmektedir. Sele gideriz, yanlış bilgilerle vatandaşımızı yanıltmaya çalışırlar, kaos oluşturmaya çalışırlar. Depreme gideriz, çadırın önünde burada çadır yok derler.” ifadelerini kullandı.

Marmaris'teki orman yangınına müdahale sürüyor! Soylu: Yangının nasıl çıktığına dair bir tespitimiz var - Resim : 1

AFAD SON DURUMU AÇIKLADI

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada, Marmaris’te meydana gelen orman yangınına müdahale çalışmalarının Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü ile eşgüdüm halinde yürütüldüğü kaydedildi. 21 Haziran günü saat 14.02’de Dalaman’da, 22 Haziran günü saat 09.30’da Fethiye’de, saat 13.50’de Köyceğiz’de ve saat 14.20‘de Seydikemer’de çıkan yangınların kontrol altına alındığı belirtilen açıklamada, Marmaris’teki yangına müdahalenin sürdüğü ifade edildi.

Yangını söndürme çalışmalarına katılan personel ve araç sayısını da açıklayan AFAD, şu bilgileri paylaştı:

“Bin 12’si Orman Genel Müdürlüğü olmak üzere toplamda 2 bin 851 personel görev yapmaktadır. AFAD koordinasyonunda Muğla iline 14 ilden toplamda 111 araç görevlendirmesi yapılmıştır. Bölgedeki çalışmalar için 41 hava aracı (27 helikopter, 14 uçak), 330 arazöz ve 96 iş makinesi, 28 itfaiye ve su tankeri, 24 TOMA, 2 İHA olmak üzere toplamda 815 araç görevlendirilmiştir.”

Bölgede sıcaklığın en yüksek 34 derece, rüzgarın saatte 22 kilometre, nem oranının ise yüzde 36 olmasının tahmin edildiği ifade edilen açıklamada, “Yangınlar sırasında Marmaris ilçemizde toplamda 274 kişi tahliye edilmiştir. Tahliye edilen vatandaşlarımızdan talep edenler otelde misafir edilmektedir. Ayrıca 83 hayvan ve 52 aracın tahliyesi sağlanmıştır. 11 tahliye edilen vatandaşımıza barınma hizmeti verilmektedir” denildi.

Açıklamada Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünün 12 personel ile hasar tespit çalışmalarını yürüttüğü belirtilerek, Afet Enerji Grubu’nun 50 personel ve 16 platformlu araçla görev yaptığı, grubun il genelinde enerji nakil hattı hasarı ve elektrik verilemeyen mahalle bulunmadığı bilgisini ilettiği kaydedildi. Afet Haberleşme Grubu’nun yangın sahasında 9 personelle görev yaptığı, muhtemel arızalara karşı ekiplerin hazır bekletildiği de belirtilen açıklamada, 5 mobil baz istasyonunun oluşabilecek ihtiyacı karşılamak için sahada hazır bulunduğu ifade edildi. Can kaybı ve kayıp herhangi bir vatandaş olmadığı, yangın nedeniyle 7 kişinin dumandan etkilendiği, 3 kişinin hastanede tedavilerinin devam ettiği kaydedilen açıklamada, sağlık ekiplerinin 13 ambulans, 15 UMKE aracı, 1 motorize tim, 1 komuta kontrol aracı ve 135 personel ile müdahalede bulunulduğu vurgulandı. Bölgede bin 250 çorba, bin 210 kumanya, 3 bin 150 sıcak yemek, 250 ikram malzemesi, 3 bin 80 su dağıtımı yapıldığı belirtilen açıklamada, 48 kişiye psikososyal destek hizmeti sunulduğu bildirildi.

AFAD’ın açıklamasında şunlar ifade edildi:

“22 Haziran 2022 tarihinden itibaren Muğla ili genelinde yangın afeti nedeniyle su kesintisi ya da basınç düşüklüğü yaşanan mahalle-mevkii bulunmamaktadır. Muğla Defterdarlığından 10 personel hazır şekilde sahada beklemektedir. Merkez Bölge Trafik ve bağlı istasyonlarına ait yangın bölgesi sorumluluk alanında ve güzergahlarda herhangi bir olumsuzluk bulunmamaktadır.”

Marmaris'teki orman yangınına müdahale sürüyor! Soylu: Yangının nasıl çıktığına dair bir tespitimiz var - Resim : 2

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI CANLI YAYINDA SON DURUMU AÇIKLADI

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün açıklamasında “Akşam rüzgar tarafından avantajlıyız. Ama sabah belirli saatlerden sonra rüzgar başlıyor. Biz akşam rüzgarın etkisinin az olduğu saatlerde müdahale etmiş olsaydık, çoktan söndürmüş olurduk. Biz burada yangınla savaşıyoruz. Herkes birbirine yardım etmeli. Eksiklerimizi birlikte kapatmalıyız. Bizde bir güven duygusu zaafiyeti var. Kimse kimseye güvenmiyor. Helikopterinden tutun gelenlere kadar verilen rakamlara inanılmıyor. Bizim bunu gidermemiz lazım. Gece uçağımız yok ise “Temin edeceğim” demeliyiz” dedi.

“CAN, MAL VE HAYVANSAL  OLARAK OLUMSUZLUK YOK”

Gürün sözlerine şöyle devam etti:

Burada şu ana kadar önemli bir hasar yok. Can, mal ve yerleşim yerlerine ilişkin bir olumsuzluk söz konusu değil. Yangının meskun mahallelere sıçramasını engellemek için arkadaşlarımız çalışıyor. Gece uçuşları yapılamadığı için yangın gece rüzgarı insafında. Orman içine müdahale özel araçlarla yapılabiliyor. Karadan araçlarla ormanın içine girilip ara yolların açılması lazım.

“2,884 HEKTAR ALAN YANDI”

Gürün yangın bölgesine ilişkin “Uydu fotoğrafına göre 2.884 hektar alan yandı. Rüzgarın yönüne göre 2-3 noktada yangın sürüyor” ifadelerini kullandı.

Marmaris'teki orman yangınına müdahale sürüyor! Soylu: Yangının nasıl çıktığına dair bir tespitimiz var - Resim : 3

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X