Mudanya’da imar krizi büyüyor: “Her türlü çözüm önerisine açığız”

Mudanya Belediyesi’ne bağlı Mesudiye Mahallesi’ndeki bina yıkımları Başkan Hayri Türkyılmaz ile bölge sakinlerini karşı karşıya getirdi. Tapulu arazileri üzerine yaptıkları evlere yıllardır imar beklediklerini söyleyen vatandaşlar, “Büyük mağduriyet yaşıyoruz. Çalmadığımız kapı kalmadı. Maalesef sesimizi duyuramıyoruz. Her türlü çözüm önerisine açığız. Yeter ki evlerimiz yıkılmasın” dedi.

Mudanya’da imar krizi büyüyor: “Her türlü çözüm önerisine açığız”

ÖZEL HABER I 24 BURSA

Mudanya ilçesine bağlı kırsal bölgeler Mesudiye, Ayazma, Söğütpınar, Eğerce ve Eşkel’deki imar krizi büyüyor. Mudanya Belediyesi’nin kaçak yapı oldukları gerekçesiyle Mesudiye’de başladığı yıkımlar mahallelilerin tepkisine yol açtı. 24bursa.com’u ziyaret ederek konuyla ilgili açıklama yapan Mesudiye Mahallesi sakini İbrahim Hacıoğlu, “Mudanya’da kırsal bölgelere yönelik yaklaşık 35 yıldır imar çalışması yapılmıyor. Bölge halkı tapulu arazisine ev yapamıyor. Bunun yerine ister istemez Büyükşehir’den, Mudanya merkezden konut almak zorunda kalıyor. 300-500 bin liraya yapacağı ev, böylece 1-2 milyon liraya geliyor. Bölgede geçmiş dönemlerde de yıkımlar yaşanmış. Hatta bu yıkımlar 1995 yılında Ferdi Tayfur’un Yetiş Emmoğlu programına bile çıkmış” dedi.

“UYGULAMA TAMAMEN BELEDİYENİN İNİSİYATİFİNDE”

Hacıoğlu, 2018’de çıkan imar barışının çok fazla anlaşılamadığını ileri sürerek, bundan doğan mağduriyetler yaşandığını savundu. “İmar barışında yapı kayıt belgesi alan bazı kişilerin bu yapı kayıt belgeleri iptal oldu ve yıkıma gidildi” iddiasında bulunan Hacıoğlu, “Bunları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tespit ederek belediyelere yazıyı gönderiyor. Mudanya Belediyesi’ne gönderiyor. Nilüfer’e, Yıldırım’a, Osmangazi’ye yani Bursa genelindeki 17 ilçe belediyesine gönderiyor. Ancak buradaki uygulama tamamen belediyenin inisiyatifinde. Kendi iç tüzüğünde uygulaması ona ait. Şimdi buraya baktığımızda, yapı kayıt belgesi alıp da türlü sebeplerden iptal edilen ya da hiç yapı kayıt belgesi almamış ama bir şekilde ruhsatsız bina inşa edip tutanakları tutulmuş olanlar var. Ancak yüzde 100’ü kendi tapulu arazilerine ev yapıyor. Yani SİT alanına yapmıyor ya da sahil kıyı şeridine. Bunlar metruk bina da değil. Son 35 yıl içerisinde yapılmış, bir katlı ve mütevazi sağlam binalardan bahsediyorum” şeklinde konuştu.

“BELEDİYE KENDİ KEPÇESİNİ GÖNDERDİ”

Mudanya Belediyesi’nin bölge için yıkım ihalesi açtığını ve bu dönemde 40’a yakın bina yıkıldığını öne süren Hacıoğlu, “İlgili firma 16 Mayıs’ta ihaleden çekildi. Bunun üzerine belediye bir ay sonra kendi kepçesini gönderdi. Düne kadar iki jandarma, bir zabıta ekibi gönderirken, bu sefer dört jandarma ve özel kuvvet otobüsü gönderdi. En son baktığımızda jandarma aracı sayısı 15’e çıkmıştı. Yıkıma böyle geldiler” iddialarında bulundu.

“İMAR PLANI ÇIKANA KADAR ASKIYA ALINSIN”

Belediyenin önceleri bir ay içerisinde bir ya da iki yıkım yaptığını söyleyen Hacıoğlu, “Bu yıkımları kimse duymuyordu. En son mayıs ayında 36 yıkım konuldu. Hal böyle olunca bölge halkı olarak yıkımlara eylemle cevap vermeye çalıştık. Basın açıklaması yaptık. Amacımız şuydu; Mudanya Belediyesi imar planını tamamlamış ve komisyona sunmuş, üç ay içerisinde komisyonundan çıkacak bu imar planı. Biz de diyoruz ki; bu yıkımlar yapılacaksa bile en azından şu imar planı çıkana kadar askıya alınsın. Belki içerisinde kurtulacak ve ruhsata bağlanacak yapılar var. Neticede vatandaş şu anda yüzde 100 zarar görüyor ama yüzde 100 suçlu değil. Çünkü yerel yönetimler bugüne kadar gerekli adımları atmadı” dedi.

“MAALESEF SESİMİZİ DUYURAMIYORUZ”

Eğerce Mahallesi sakini Esvet Uzun; Mesudiye, Ayazma, Eşkel ve Söğütpınar civarında Mudanya Belediyesi tarafından yıkımların devam ettiğini belirterek, “Evlerimizi zor şartlar altında kendi tapulu arazilerimize yaptık; hazine arazilerine değil. Cumhurbaşkanımızın köyünüze geri dönün çağrısına uyduk. Maalesef Mudanya Belediyesi evlerimizi yıkıyor. Bizi jandarmayla karşı karşıya getiriyor. Cuma günkü yıkımda çevik kuvvetten en az 150 kişi vardı. Sözümüzü geçiremedik, durduramadık, mağduruz. Bu bölgede 300’ün üzerinde ev bu şekilde. Yıkılacaklar listesindeki 36 evden 3’ü yıkılmış durumda” dedi.

“YILLARDIR İMAR YASASINI BEKLİYORUZ”

Bölgenin imara açılması için gerekli başvuruları yapmalarına rağmen sonuç alamadıklarının altını çizen Uzun, “İmar çalışması var diyorlar ama 38 yıldır bir türlü bu çalışma bitmedi. 38 yıldır imar yasasını bekliyoruz. Yıkım sadece bizim bölgede var. Yıldırım’da, Nilüfer’de, Osmangazi’de bizim durumumuzda olan yüzlerce aile var. Uludağ’ın zirvesinde bile konut yapıp sadece para cezasıyla yıkımı durdurup bekleyenler var. Maalesef biz sesimizi duyuramıyoruz. Gece rüyalarımıza giriyor” diye konuştu.

Yıkımı gerçekleştirecek firmanın yaklaşık 1,5 ay önce ihaleden çekilmesi üzerine belediyenin kendi ekiplerini gönderdiğini iddia eden Uzun, “Yıkımın durdurulması için herkesin kapısını çaldık. Mudanya Belediyesi’ne topu atıyorlar. Başkan Hayri Türkyılmaz diyor ki, bu emri yerine getirmediğimiz takdirde AK Parti bizim hakkımızda inceleme başlatıyor” ifadelerini kullandı.

MUDANYA BELEDİYESİ’NDEN YANIT GELDİ

Mudanya Belediyesi’nden konuyla ilgili şu açıklama yapıldı:

“Yıkımlar, Büyükşehir Belediyesi’nin tespit ettiği evlerle ilgili, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı emri ile yapılmaktadır. Mudanya Belediyesi, ilçe belediyesi olarak Bakanlık talimatını uygulamaktadır.

İl Özel İdareleri ‘Bütünşehir’ uygulamasına geçildikten sonra kapatılmıştır. Mevcut yıkım olan mahallelerdeki imar planı, İl Özel İdaresi tarafından yapılmış plandır. Mudanya Belediyesi’nin ‘Revizyon Planı’ halen meclis gündemindedir ve onay beklemektedir. Bu plan hayata geçse dahi bu evler yıkılacaktır. Çünkü bu evlerin tamamı kaçaktır. İçlerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapı kayıt belgesi alarak İmar Barışı’ndan faydalanan evler olmuşsa da belirtilen kriterleri yerine getirmedikleri için yapı kayıt belgeleri yine aynı Bakanlık tarafından iptal edilmiştir.

Sonuç olarak, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, ilçe belediyesi olarak Mudanya Belediyesi’ne bu evlerin yıkım talimatını vermiştir.

Bu talimat ile birlikte yıkım işi için Belediyemiz ihaleye çıkmış ve yüklenici firma sırayla bu evleri yıkmaya başlamıştır.”

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

24bursa.com (@24bursahaber)’in paylaştığı bir gönderi

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X