Park Pilav ile Bursa’da lezzet sokakta

Örnek bir başarı hikayesine imza atan Podyum Park’ın ilk ve tek pilav markası Park Pilav’ın Kurucusu genç girişimci Emir Çubukçu, başarı hikayesini 24bursa.com ile paylaştı.

Park Pilav ile Bursa’da lezzet sokakta

RÖPORTAJ: HANDENUR KILIÇ

Park Pilav’ın Kurucusu genç girişimci Emir Çubukçu, 24bursa.com’a verdiği özel röportajda, hayalini kurduğu işletmeyi nasıl gerçeğe dönüştürdüğünü detaylı bir şekilde anlattı. Yola çıkış hikayesinden karşılaştığı zorluklara, girdiği risklerden ailesinin nasıl destek verdiğine kadar birçok konuda açıklamalarda bulunan Çubukçu, gıda sektörüne yönelik değerlendirmelerde bulunup genç girişimcilere bazı tavsiyeler de verdi. İşte röportajımızın detayları…

– ÖNCELİKLE BİZİMLE GİRİŞİMCİLİK HİKAYENİZİ PAYLAŞIR MISINIZ?

Park Pilav İşleme Sahibi Emir Çubukçu: Lisans eğitimimi Eskişehir Üniversitesi Çalışma Ekonomisi bölümünde tamamladım. Ardından kendimi geliştirmek amacıyla ekonomi alanında birçok eğitim programına katılıp sertifikalar aldım. Bu arada ilkokul zamanından itibaren ailemin desteğiyle katıldığım spor faaliyetlerim de devam etti. Sporun birçok dalıyla uğraştım ancak en çok futbol ilgimi çekti. 2000-2005 yılları arasında Bursaspor’un altyapısında oynadım. Bu süre zarfında kendimi geliştirdim ve 2013’te futbola profesyonel olarak adım atıp ikinci ligde çeşitli kulüplerde forma giydim. Bu dönem benim için çok başarılı ve keyifli geçti. Ancak 2018-2019 döneminde hem sakatlık hem de özel sebeplerden dolayı profesyonel futbol hayatımı sonlandırmak zorunda kaldım.

PARK PİLAV’IN KURULUŞ HİKAYESİ

Park Pilav’ı hayata geçirmemin hikayesi 2015’e dayanıyor. Futbol oynadığım dönemde her gün spor yaptığım için karbonhidrata ihtiyacım oluyordu. Haftanın dört beş günü evimizde pirinç pilavı pişerdi. Bundan esinlenerek pilav dükkanı açma kararı aldım. Karşı çıkacakları endişesiyle ilk etapta kararımdan aileme bahsetmedim. Bu arada uygun bir yer bulup kiraladım. Sonrasında kararımı ailemle paylaştım. Onlar da çok sevindiler. Küçüklüğümden beri girişimcilik hayalim vardı. Hep bir kafeterya açmak istedim, ancak zamanla düşüncem değişti. Bunda futbol oynadığım dönemdeki beslenme düzenim ve annemin nefis pilavları etkili oldu. Böylece kardeşim Fatih Çubukçu ile birlikte bu işe girdik ve Park Pilav doğdu.

“BU İŞE AİLECEK EMEK VERİYORUZ”

Park Pilav bir aile şirketi. Başta annem olmak üzere hepimiz bu işe emek veriyoruz. Hatta işletmemizin adını da 75 yaşındaki anneannem buldu. İsim hakkı ve telifi de bize ait. 2021’den bu yana Podyum Park’taki işletmemizde Bursalılara en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Tabii ki ilk kuruluş aşamamız sancılı geçti. Nilüfer bölgesinde uzun süre kiralık yer aramama rağmen fiyatlar çok yüksek geldiğinden hemen bulamadım. Nihayetinde bir tanıdık vasıtasıyla Podyum Park’ta tam da istediğim gibi bir yer denk geldi. Bölgedeki müşteri potansiyelinin yüksek olması beni ayrıca sevindirdi. Çünkü gıda sektöründe lokasyon çok önemli. Hem müşteriye kolay ulaşabiliyorsunuz hem de marka bilinirliğiniz artıyor. Podyum Park’a gelen müşterilerden tam karşımızdaki spor salonunu kullanan profesyonel sporculara ve öğrencilere kadar toplumun her kesimine hitap ediyoruz.

– PEKİ AİLE ŞİRKETİ OLMANIN AVANTAJLARI NELERDİR?

Çubukçu: Aile şirketi olmanın birçok artı yanı bulunuyor. Öncelikle birbirinize büyük destek veriyorsunuz. Kendi işimiz olduğu için ürün ve hizmette daha da özen gösterip titizleniyorsunuz. Kendi ailem adına söylemek isterim ki, birlik ve beraberlik içinde oluşumuz, büyüyerek ilerlememizi sağlıyor. Yeri geliyor günde on iki saat çalışıyoruz ama buna rağmen yaptığımız her işten keyif alıyoruz. İçerisinde hem çok büyük emek hem de sevgi olduğundan keyfiniz daha da artıyor.

– BUGÜN GELİNEN NOKTADA PARK PİLAVI BURSA’DA VE GIDA SEKTÖRÜNDE NASIL KONUMLANDIRIYORSUNUZ?

Çubukçu: “Lezzet Sokakta” sloganıyla 2021’de üç personelle yola çıktık. Müşteri memnuniyeti ve bilinilirliğimizin artması sebebiyle hızla büyümeye başladık. Hem işletme içinde hem de paket serviste müşterilerimiz yoğunlaştı. Siparişlere yetişememeye başlayınca yeni istihdamlar sağladık. Böylece henüz bir yılı doldurmadan istihdam sayımızı ikiye katlamış olduk. Şu an toplam 42 metrekarelik alanda 28 kişilik oturma kapasitesi ile hizmet veriyoruz. Ancak müşteri sayımız her geçen gün artıyor. Bu sebeple hem yeni şube hem de istihdam gündemimizde. Müşterilerimiz kapalı alanımızda ya da bahçemizde rahatça oturup lezzetli pilavımızdan yiyebiliyor.

Tüm ürünlerimizi Özlüce’deki 50 metrekarelik imalathanemizde hijyenik koşullarda üretiyoruz. Hizmet vermeye başladığımız ilk zamanlarda günde ortalama beş altı kilo pirinç pilavı yapıyorduk. Bugün bu sayı on dört ila on beş kiloya kadar çıkıyor. Üretimimizde ciddi artışlar oldu. Hazirana doğru günlük üretimimizin yirmi beş kiloyu bulacağını öngörüyoruz.

HER DAMAK TADINA UYGUN PİLAV

Menümüze zamanla çeşitliliğin yanı sıra yenilikler de ilave ettik. İlk etapta tavuklu ve nohutlu çeşitlerimizle satışa başlamıştık. Bugün pilav üstü tavuktan yüzde 100 dana eti kavurmaya, Bursa usulü özel ciğerden nohutluya, mısırlıdan domatesli ve kuru fasulyeliye kadar ürün yelpazemize birçok lezzet ekledik. Müşterilerimiz arzu ettikleri ürünleri gönül rahatlığıyla tüketebiliyor.

Şunun da altını çizmek isterim, bu işin arka planında çok büyük emek var. Her gün menümüzü özenle hazırlayıp müşterilerimize servis ediyoruz. Pilavı annem kendi elleriyle ve özel tarifiyle hazırlıyor. İçerisine tereyağı, kemik suyu da ilave edip lezzetli bir hale getiriyor. Pilavımızın yanında servis ettiğimiz et ürünlerimizi Bursa’nın alanında en iyi ve kaliteli markalarından almayı tercih ediyoruz. Müşterilerimize ikram ettiğimiz sebze, turşu gibi ürünleri de özenle seçiyoruz.

Aynı zamanda Bursa’nın meşhur süt helvası ve Kemalpaşa tatlısı da menümüzde yer alıyor. Tatlılarımız da tamamen ev yapımı. İmalathanemizde günlük olarak özenle hazırlanıyor. Önümüzdeki süreçte tatlıda çeşitliliğe gitmeyi de planlıyoruz.

– HIZLA BÜYÜDÜĞÜNÜZÜ BELİRTTİNİZ. PEKİ, YENİ ŞUBE AÇMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

Çubukçu: Şubeleşme hayaliyle yola çıktık. Bu yılki hedefimiz yine Nilüfer bölgesinde yeni bir şube açmak. Böylece hem iki katı büyüme sağlayacağız hem de daha çok müşteriye ulaşıp istihdam sayımızı da artıracağız. Bursa’nın her köşesinden insanların lezzetli pilav yemek için rahatlıkla gelebileceği bir işletme olmak bizim en büyük hedefimiz. Bu konuda elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Podyum Park’taki ilk ve tek pilav işletmecisi olmamız bizim için önem taşıyor.

Nilüfer bölgesini müşteri yoğunluğu fazla olduğu için tercih ediyoruz. Buna ek olarak, ileriki zamanlarda franchise çalışma sistemine geçmeyi de düşünüyoruz. Hedefimiz beş yılda 5 şube açmak. Tabii ki her girişimci gibi ulusala açılma hayalim de var. Özellikle İstanbul’da şube açmak ve İstanbulluları Park Pilav’ın lezzetiyle tanıştırmak istiyorum.

– KURULUŞ TARİHİNİZ TAM DA PANDEMİ DÖNEMİNE DENK GELİYOR…

Çubukçu: Evet, işletmemizi tam da pandemi döneminde büyük bir risk alarak kurduk. Pandemiyi fırsata çevirdiğimizi söyleyebilirim. Kapanma döneminde tabak sayımızı üçe katladık. Müşterilerimizin verdiğimiz hizmetten memnun kalması bizleri mutlu etti. Bu da şubeleşme konusunda bize cesaret verdi.

E-ticarette Getir, Trendyol gibi kurumsal firmalarla çalışıyoruz. Müşterilerimiz online olarak da lezzetli pilavımıza ulaşabiliyor. Haziran itibarıyla kendi kuryelerimizde hizmet vermeye başlayacağız. Daha çok müşteriye daha kısa zamanda ulaşacağız. Toplam ciromuzun yüzde 30’unu online satıştan sağlıyoruz.

Diğer yandan e-ticarette satışlarımızı artırmak ve kurumsal yapımızı tamamlamak adına internet sitesi hazırlıklarımız da var. Sosyal medya hesabımız Instagram’ı ise aktif olarak kullanıyoruz. Müşterilerimiz bu kanaldan da bize ulaşabiliyor.

SEKTÖR SORUNLARI VE BEKLENTİLERİNİZ HAKKINDA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Çubukçu: Gıda fiyatlarına son altı ayda gelen zamlar sektörü çok etkiledi. Ürünlere yüzde 120’yi bulan oranlarda zam gelmesine karşın Park Pilav olarak zam oranını yüzde 40’ta tuttuk. Tabii ki bu uygulama işletmemizi ekonomik yönden etkiledi. Ardı arkası kesilmeyen bu zamlara bir çözüm bulunmasını istiyoruz. Böylece bizler de müşterilerimize daha kaliteli ve ekonomik hizmet sunabiliriz.

Özverili çalışmalarımızın sonucunda sektörde önemli bir yere geleceğimizi düşünüyorum. Kalitemiz hiçbir zaman düşmeyecek, aksine her zaman daha da artacak. Ürünlerimize elimizden geldiğince enflasyon oranlarını yansıtmayıp müşterilerimize her zaman en iyi hizmeti sunmaya çalışacağız.

– SON OLARAK, GENÇ GİRİŞİMCİLERE NE TÜR TAVSİYELERDE BULUNMAK İSTERSİNİZ?

Çubukçu: Genç girişimcilerin öncelikle hangi alanda iş yapmak istediğini belirlemesi gerekiyor. Düşündükleri sektörü detaylı bir şekilde araştırmaları ve başarılı bir iş planı oluşturmalı lazım. Adım adım iş planı yapmak başarıya ulaşmanın anahtarı diyebilirim. Risk almaktan asla kaçmamalarını öneriyorum. Ben işletmemi pandemi döneminde açarak büyük bir risk aldım; çünkü başarılı olacağıma inanıyordum. Zaten iyi bir iş yapmak istiyorsanız, önce kendinize ve işi iyi yapacağınıza inanmanız gerekiyor ki, müşterileriniz de size inanıp sizden hizmet alsınlar. Başarılı girişimcilerin hayat hikâyelerini inceleyip düşünce yapılarını öğrenerek de kendilerine katkı sağlayabilirler.

Günümüzde para kazanma şekli de değişti. Eskiden ne kadar fazla para harcarsan o kadar çok kazanırsın fikri vardı. Bugün ise girişimciler doğru yatırımlar yaparak az bir sermaye ile de başarılı olabiliyor.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X