Rusya, ABD ve İngiltere arasında kritik görüşme

Rusya Genelkurmay Başkanı Gerasimov, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Milley ve İngiltere Genelkurmay Başkanı Oramiral Radakin ile telefonda görüştü.

Rusya, ABD ve İngiltere arasında kritik görüşme

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Gerasimov’un Milley ve Radakin ile yaptığı telefon görüşmelerinde, Ukrayna’daki durum ele alındı.

Görüşmede, “Ukrayna’nın kirli bomba (radyoaktif içerikli bomba) kullanması ihtimali” de istişare edildi.

“GÖRÜŞMENİN İÇERİĞİ GİZLİ TUTULACAK”
ABD Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Albay Dave Butler de görüşmeye ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “İki komutan, güvenlikle ilgili birkaç endişe verici konuyu tartıştılar ve iletişim hatlarını açık tutma konusunda anlaştılar.” ifadelerini kullandı.

Albay Butler, daha önce de olduğu gibi görüşmenin içeriğinin gizli tutulacağına dikkati çekti.

– İngiltere Genelkurmay Başkanı, Rusya’nın iddialarını reddetti

İngiltere Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Rusya Savunma Bakanlığı’nın talebi üzerine, İngiliz Genelkurmay Başbakanı Radakin’in bu öğleden sonra Rus mevkidaşı Gerasimov’la görüştüğü bildirildi.

Açıklamada, Radakin’in, “Rusya’nın, Ukrayna’nın çatışmayı tırmandırmak için eylemler planladığı yönündeki iddialarını” reddederek, İngiltere’nin Ukrayna’ya verdiği kalıcı desteği yineledi.

Ayrıca açıklamada, Radakin ve Gerasimov’un, yanlış hesaplama riskini yönetmek ve gerilimi azaltmayı kolaylaştırmak için ülkeleri arasında açık iletişim kanallarının sürdürülmesinin önemi üzerinde anlaştığı kaydedildi.

“KİRLİ BOMBA” İDDİASI
Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, dün Türkiye’nin yanı sıra ABD, Fransa ve İngiltere’deki mevkidaşlarıyla gerçekleştirdiği telefon görüşmelerinde “kirli bomba” konusunu ele almıştı.

ABD, İngiltere ve Fransa’nın dışişleri bakanları, görüşmelerin ardından yaptıkları ortak açıklamada, Rusya’nın iddialarını reddederek, gerginliği artırmak için kullanılacak bahaneleri kabul etmeyeceklerini bildirmişti.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X