Sağlık Sen Bursa’dan ‘sağlıkta şiddet’ açıklaması

Konya Şehir Hastanesi’nde görevli Uzm.Dr.Ekrem Karakaya’nın görevi başında saldırıya uğrayarak öldürülmesinin ardından açıklama yapan Sağlık Sen Bursa Şubesi’nden tepki geldi.

Sağlık Sen Bursa’dan ‘sağlıkta şiddet’ açıklaması

HABER MERKEZİ I 24BURSA

Sağlık-Sen Bursa Şube Başkanı Gökhan Yünkül’ün açıklamaları şöyle:

“Bugün burada Konya Şehir Hastanesinde görev yapan Kardiyoloji Uzmanı Dr.Ekrem KARAKAYA’nın başkasının sağlığı için alın teri dökerken silahla vurularak şehit edilmesine tepki göstermek ve toplum duyarlılığını artırmak için toplanmış bulunuyoruz. Yıllardır “Sağlıkta Şiddete Hayır” “Sağlıkta Şiddet Son Bulsun” diye çaba gösterirken, yetkililerden şiddetin engellenmesi için önlem alınmasını beklerken, bırakın şiddetin azalmasını, artık cinayet haberleri neredeyse sıradanlaştı. Sağlık hizmeti sunan, şifaya vesile olan sağlık çalışanlarına karşı uygulanan şiddet gün geçtikçe artmakta, sağlık personelleri şiddet yüzünden neredeyse görevlerini yapamayacak hale gelmiştir. Bu şiddet olaylarının her geçen gün çok daha vahim boyutlara ulaşmasından, daha da kötüsü şiddetin meşru görülmesinden ciddi endişe ve üzüntü duymaktayız.

Sağlık çalışanları kendi sorunlarını bir kenara koyarak bir an önce hastaya, yaralıya müdahale etmek için olağanüstü çaba sarf ederken, yaşam ile ölüm arasında yaşama uzanan ellere saldırmak NEDEN, NİYE…İnsanımızın sağlığı için canla, başla ve aşkla görev yapan sağlık çalışanlarımıza yönelik her türlü şiddeti, kimden ve nasıl geldiğini ayırt etmeksizin lanetliyoruz. İnsan hayatına kast edilerek ortaya konan korkunç şiddet olayları, hele ki dün Konya Şehir Hastanesinde bir doktor arkadaşımızın şehit edilmesi bizleri ve sağlık camiamızı derinden sarsmıştır. Sevginin, merhametin ve hoşgörünün sembolü olan bir sahada böylesi kahreden olayların bir daha yaşanmaması için tüm yetkilileri bir kez daha göreve davete ediyoruz.

Sağlıkta memnuniyetin yüzde 80’lere ulaştığı bir noktada, her zorluğa rağmen görevini en iyi şekilde ifa eden sağlık çalışanına şiddet uygulanması kesinlikle kabul edilemez. Kim tarafından, ne sebeple yapılırsa yapılsın, sağlık çalışanlarını hedef alan sözlü ve fiili hain saldırılar, hem sağlık çalışanlarına hem de toplum sağlığına yapılmış bilinçsiz, ahmakça, kabul edilemez ve affedilemez bir suç unsurudur.

Sağlık-Sen olarak uzun yıllardır mücadelesini verdiğimiz “sağlıkta şiddete sıfır tolerans” mücadelesinin hedefine ulaşması için, tüm önlemler kamuoyu ve kamu otoritesi tarafından desteklenmelidir. İçi boş olarak çıkarılan kanun yada yönetmelikler, bu soruna çare olmaktan çok uzaktır. Saldırganların cezalandırılması noktasında maalesef ya hukuki boşluklar mevcut yada var olan mevzuatın uygulanmasında zafiyet bulunmaktadır. Adalet herkes için eşit ve hakkaniyetli işlemelidir. Bu konuda gündemimiz net, hedefimiz tektir. Sağlık çalışanları olarak sesimizin duyulmasını, mesajlarımızın alınmasını, şiddete çözümün artık ertelenmemesini, mesleğimizin daha fazla örselenmemesini istiyoruz. Sağlık alanında yaşanan saldırılara yol açan temel nedenler ortadan kaldırılmadan, koruyucu ve önleyici çözümler alınmadan; saldırı gerçekleştirildikten sonra alınan güvenlik önlemleriyle ya da kınamacı yaklaşımlarla bu sorun çözülemez. Bu noktada artık sabrımız kalmadı.

Sıradan bir alış veriş merkezine bile girmeden önce X-Ray cihazından geçerken, güvenlikler tarafından insanların üstleri aranırken, hastaneye giden bir saldırgan, elini kolunu sallayarak, elinde bıçak, belinde silah ile rahat rahat sağlık çalışanlarının en mahrem alanına kadar girip cinayet işleyebiliyorsa, bu konuda herkes üzerine düşeni almalı, biran önce gereğini yapmalıdır.

Çözüm için kamuoyu ve kamu otoritesi bir araya gelmelidir. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusunda sorunun temeline inilmeli, gerekli adımlar atılmalı, aktif yaklaşımlar sergilenerek gerekli tedbirler bir an önce alınmalıdır. Sağlık çalışanlarının yetkili sendikası Sağlık-Sen olarak bakanlığımıza ve diğer ilgili birimlere sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik paylaştığımız önerilerin dikkate alınması gerektiğini bir kez daha, ısrarla yineliyoruz. Hukuki düzenlemelerin, geliştirilerek uygulanmasını talep ediyoruz. Halkımızı, şiddete uğrayan sağlık çalışanlarının yanında olması ve şiddet uygulayanları toplumdan tecrit etme noktasında duyarlılığa davet ediyoruz. Bu vesileyle, dün Konya Şehir Hastanesinde şehit olan Kardiyoloji Uzmanı Dr.Ekrem KARAKAYA kardeşimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, sağlıkta şiddetin son bulmasını ümit ediyoruz.

Basın açıklamamıza katılan değerli basın mensuplarına ve siz değerli sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyor, hepinize sağlıklı şiddetten uzak günler diliyorum.”

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

24bursa.com (@24bursahaber)’in paylaştığı bir gönderi

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X