Squid Game, İdam Cezasına Sebep Oldu

Kuzey Kore’de Squid Game’i ülkeye kaçak yollarla sokan satıcı idam cezası aldı. Diziyi izleyen gençler ise hapis cezasına çarptırıldı.

Squid Game, İdam Cezasına Sebep Oldu

Webtekno’dan aktarılan, Kuzey Kore’den bazı kaynakların Radio Free Asia’ya (RFA) verdiği bilgilere göre, Squid Game ülkede bir idam cezasına ve diziyi izleyen gençlerin hapis cezasına çarptırılmasına sebep oldu.

Diziyi ülkeye USB ile ‘kaçak yollarla’ sokan kişi, bu ‘suç’ sebebiyle ölüme mahkum edildi. Aynı zamanda diziyi izleyen öğrencilerin okulunda müdürlere ve öğretmenlere ‘sürgün’ cezası verildi.

İdam cezasına çarptırılan kişiden USB’yi satın alan genç ömür boyu hapis cezası alırken diziyi izleyen öğrenciler 5 yıl boyunca ağır işlerde çalışma cezası aldı. Ayrıca öğrencilerin okudukları okulun müdürü ve öğretmenleri görevden alınarak bir nevi ‘sürgüne’ gönderildi.

Kaynaklara göre bu karar Kuzey Kore’nin “Gerici Düşünce ve Kültürün Ortadan Kaldırılması” konulu yeni yasayı ilk kez reşit olmayanlarla ilgili bir davada uyguladığı anlamına geliyor. Söz konusu yasa, özellikle ABD ve Güney Kore gibi ülkelere ait herhangi bir medya ürününün izlenmesi ve dağıtılması gibi durumlarda doğrudan ‘ölüm cezası’ getiriyor.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X