Tek depoyla 1000 km yol gidiyor!

Otomobil kullanıcılarının en büyük maliyet kalemi olan yakıt giderleri artık tarihe karışıyor olabilir. İşte tek depoyla 1.000km yol alan araç.

Tek depoyla 1000 km yol gidiyor!

Gerek dünya gerekse de ülkemiz oldukça zor bir dönemden geçiyor. Her ne kadar son zamanlarda hızı biraz kesilmiş olsa da, geçtiğimiz yıl 8-TL civarında aldığımız benzini şu an 20-TL seviyesinden aldığımız bir gerçek. Motorin de ise durum çok daha vahim. İşte buradan anlaşıldığı kadarıyla yakıt masrafları, otomobil sürücülerinin belini bükmeye devam ediyor. Ancak birkaç yıl içerisinde bu sorun tamamen tarihe karışabilir.

Dünyanın en önemli otomobil fuarlarından biri olan Paris Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan araçlar, hem tasarımları hem de gelişmiş teknolojileri ile dikkat çekerken, ilgi hidrojenle çalışan araçların üzerinde toplandı.

Tek depoyla 1000 km yol gidiyor!

Birçok farklı marka tarafından geliştirilen ancak başı Hopium ve NamX’in çektiği bu yeni yakıt tipli araçlar, tek bir depoyla yaklaşık 1.000km’ye kadar yol kat edebiliyor. Üstelik bunu yaparken hız tutkunlarının beklentilerine de yanıt vermeyi ihmal etmiyor. Örneğin NamX tarafından geliştirilen NamX HUV modeli tek depoyla yaklaşık 900km yol alabilirken, aracın saatlik hızının 250km’ye kadar çıkabilmesi de cabası.

Bununla birlikte hidrojen destekli yakıt ünitesine sahip araçlar kervanına Citroen gibi daha bilindik markalar da katıldı. Ancak henüz Fransız devi tarafından geliştirilen bu araç, rakipleri kadar yüksek menzillere çıkamıyor. Tabi henüz bu araçların gelişim halinde olduklarını ve tıpkı elektrikli araçlar gibi kısa süre içerisinde bu gelişim süreçlerini tamamlayarak otomobil dünyasındaki yerlerini alacaklarını da belirtelim.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X