Av. Esra AYDIN EKİCİ
Av. Esra AYDIN EKİCİ
e-posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

Ciğerlerimiz yanıyor

Global Bursa’dan herkese merhabalar,

Bildiğiniz gibi, ülkemizin her bir yanından bir felaket haberi geliyor maalesef. Kimi şehirlerimiz yangınla mücadele ederken kimi şehirlerimiz de sel felaketine karşı mücadeleye devam ediyor. Tüm Türkiye tek yürek olmuş halde, yangınları söndürmeye zarar gören tüm canlılara yardım etmeye çalışıyor. Aç kalan hayvanlara saman taşıyanlar, kaplumbağalara su içirenler, ağaç bağışı yapanlar, yangın söndürme görevlilerine su taşıyanlar, yangını söndürmek için gece gündüz demeden çalışanlar… En kısa zamanda söndürülmesi dileğiyle diyerek şimdi 6831 sayılı Orman Kanunu kapsamında yangın çıkaranların cezai sorumluluğuna bakalım.

Madde 110 Dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı olarak orman yangınına sebebiyet verenler iki yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Kasten orman yakan kişi, on yıldan az olmamak üzere hapis ve on bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

Devletin güvenliğine karşı suç işlemek amacıyla kurulmuş bir örgütün faaliyeti çerçevesinde devlet ormanlarını yakan kişi müebbet hapis ve yirmi bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

Bu maddede yazılı suçların işlenmesi sebebiyle, ölüm veya yaralanmanın meydana gelmesi halinde, ayrıca bu suçlardan dolayı cezaya hükmolunur.

Görüldüğü gibi bir ormanı kasten yakan kişi 10 yıl hapis cezası ile birlikte on bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. Burada dikkat edilmesi gereken hapis cezası veya adli para cezası olmamasıdır. Kasten orman yakan kişi hem hapis cezası hem de adli para cezası ile cezalandırılacak olmasıdır.

Kasten yakmasa bile dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davranışla mesela ormanda yakılan ateşin tamamen söndürülmemesi, ormana yanan sigara atılması, ormana kırık cam şişe bırakılması gibi ki bu örnekler çoğaltılabilir orman yangını çıkaran kişiler 2 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacaktır.

Görüldüğü üzere ormanı bilerek veya özen eksikliğinden kaynaklı davranışla yakılması fark etmeksizin cezalar öngörülmüş. Bununla birlikte eğer orman yakılması eylemi devletin güvenliğine karşı suç işlemek amacıyla kurulmuş bir örgütün faaliyeti çerçevesinde yakılmış ise müebbet hapis ve yirmi bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılacaktır.

Daha da önemlisi bu suçlar işlenirken ölüm veya yaralanma olursa bu suçlardan da KİŞİ AYRI AYRI cezalandırılacaktır.

Belirlenen cezaların ağır cezalar olduğu aşikâr. Umarım en kısa zamanda devam eden yangınlar da söndürülür.

Bu zor günlerde yardıma koşan ve bu uğurda canını hiçe sayan herkese saygı ve minnetle…

 

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HABERLER

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X