Cennet CANKILIÇ
Cennet CANKILIÇ
e-posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

Başkan Gürkan’ın ilk danışma meclisi nasıldı?

AK Parti uzun süredir ki bunda pandeminin etkisi büyük, danışma meclislerini yapmıyordu. Bir ay önce ilçelerle başlayan sürecin sonunda AK Parti il başkanlığı danışma meclisini topladı. Cumartesi günü Merinos AKKM’de yapılan İl danışma pek çok ilki ve yeniliği de beraberinde getirmesi anlamında öncekilerden çok farklı olarak dikkat çekti.

AK Parti teşkilatlarını taban ve tavanla buluşturan bu toplantı öncelikle İl Başkanı Davut Gürkan’ın ilk başkanlık yaptığı bir Meclis idi.

İkincisi, bu meclis Türkiye’nin ilk interaktif danışma meclisi olarak siyasi tarihe geçti. Yani, teşkilat mensupları kendilerini bir dijital organizasyonun içinde aktör olarak bulmanın şokunu yaşadılar.

Şöyle ki;

Resmi kayıtlara göre salona 1083 teşkilat mensubu katıldı. Gerçi katılımcı sayısı bundan fazla idi çünkü konuklar da vardı. Bu rakamı da nereden tespit ettiler derseniz, çünkü kapıdan girişte partililere içinde kare kod olan bir kimlik kartı verdiler.

Partililer önce ellerindeki kare kod uygulamasının icraat tanıtımı olduğunu sandılar. Ancak İl Başkanı Davut Gürkan sahneye çıkıp da konuşmaya başlayınca durumu kavradılar. Başkan Gürkan, uygulamanın her iki cep telefonlarına yani Android ve iOS’a da uygun olarak tasarlandığını belirtip,  özel uygulama şifresiyle indirmelerini istedi.

Ardından da “Görevli arkadaşlarımız sizlere bu konuda yardımcı olacaklaradır” diyerek anlık kargaşayı önledi.

Ve başladı interaktif sunumuna:

Şimdi her zaman vatandaşa yönelik yapılan anket çalışmasının küçük bir örneğini burada salonda sizlerle yapacağız “dedi ve soruları sıraladı:

 “1-Vatandaşlardan aldığınız en çok talep ve şikayetler nelerdir?”

“2-Ülkemizin en önemli sorunları nelerdir?”

  1. soruya geldiğinde de “Şimdi de biz yani il yönetimi olarak kendimizi sizin nezdinizde tanımak ve ölçmek istiyoruz. Önümüzdeki dönem daha bir yoğun çalışma içine gireceğimizi de buradan belirtmek istiyorum” dedi ve ilk soruyu da şöyle sordu:

” İl yönetimine önerileriniz nelerdir?”

“İl Yönetiminden memnun musunuz?”

Bu sorunun şıklarında “memnunum, az memnunum, memnun değilim, kesinlikle memnun değilim ” gibi cevaplar yer aldı.

Uygulama ilk olunca tabii belli başlı sıkıntıları da beraberinde getirdi. Pek çok partili uygulamayı çözmeye çalışırken, pek çoğu da özellikle Türkçe kullanıcıları zaman zaman  “hat” sorunu yaşadı.

Bu arada, dijital uygulamanın keyfine en çok gençler vardı diyebilirim. (Tabii onlar bizlere göre teknolojik gelişmelere daha yatkınlar.)

Türk siyasetinde ilk defa gerçekleştirilen bu interaktif uygulamayı partililer genelde beğenirken, AK Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı Halis Dalkılıç‘ın da yaptığı konuşmada uygulamayı en kısa zamanda tüm teşkilata yayacaklarını söylemesi büyük alkış aldı.

HEYKEL-TERMİNAL METRO HATTI İÇİN TARİH VERDİ

Konuşmalara gelince;

İl Başkanı Davut Gürkan’ın ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş kürsüye çıktı ve o da daha çok pandemi döneminde yapılan sosyal destek çalışmalarını anlatıp “Sağ olsunlar bu çalışmalarımızı taklit ettiler, biz bundan rahatsız olmadık, daha çok hoşnut olduk. Çünkü AK Parti örnek bir parti ve örnek olmaya devam edeceğiz” dedi ve merak edilen Heykel-Terminal hattı projesinin tarihini verdi:

“2022 Mart-Nisan ayı inşallah metro raylarda olacak inşallah.”

Bu müjdenin salonda büyük alkış aldığını da söylemeliyim.

Aktaş’tan sonra kürsüye eski Başbakan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, ardından da Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala çıktı. Ala’nın konuşmasından sonra ara verildi.

Zaten salonda bu arada büyük çoğunlukla boşaldı.

BAKAN ÇELİK’İN KONUŞMAMASI DİKKAT ÇEKTİ

Neticede, henüz 6-7 aylık il başkanlığı koltuğunda bulunan Davut Gürkan imzalı il danışma meclisi gerek katılım gerekse dijital sunumla hafızalara kazınırken, tek eksik protokolde önde oturan eski Bakanlardan Faruk Çelik’in konuşma yapmamasıydı.

Zira kendisini uzun zaman sonra danışma da görenler konuşma yapmasını heyecanla bekliyorlardı.

İşte bu noktada partililer salondan  “Bakan Çelik’e söz hakkı verildi de kendisi mi yapmadı, yoksa söz hakkı verilmedi mi?” sorusuyla ayrıldılar.

Eğer ki Bakan Çelik kürsüye çıkıp konuşsaydı eminim, salondaki coşku ve heyecan daha da katlanır ve organizasyon tam not alırdı diye düşünenlerdenim.

Öte yandan kısa bir dip not verecek olursam, salondaki kalabalık beni covid salgınının tüm hızıyla devam ettiği bu süreçte fazlasıyla korkuttu. O yüzden salonda kısa kaldım ve konuşmaların büyük bölümünü dışarıda partinin sosyal medya hesaplarından takip ettim.

Umarım ki, kapalı mekanda gerçekleşen ve alınan tüm tedbirlere rağmen mesafe kuralının hiçe sayıldığı bu parti buluşması, daha önceki il kongrelerinde olduğu gibi kentimizde salgının daha da artmasına vesile olmaz. Çünkü yakın bir arkadaşım geçen hafta Yıldırım ilçe danışmaya katıldı ve 5 gün sonra covide yakalandı. Kendisi halen özel bir hastanede, eşi ve oğlu da evde tedavi görüyor.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HABERLER

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X