Doç. Dr. Nilüfer AVCI
Doç. Dr. Nilüfer AVCI
e-posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

Eyvah! Ya saçım dökülürse

Kemoterapi sırasında saçların dökülmesi endişe ve korkuya neden olur mu? Öyleyse görselliğimizin bir parçası olan saç nedir? Sizlere önce kısaca saçımızın tanımı ve tarihinden bahsetmek istiyorum

Saç, aslında sosyal bir görevi olan yapıdır. İnsan saçı keratin denilen özel  bir proteinden oluşur. Keratin tırnakta da bulunan dayanıklı bir maddedir. Saçın rengi ise genetik faktörlere göre değişir.

Uzun saç tarihte eski Yunan’dan Çin’e kadar tüm kültürlerde hem kadın hem erkek için şıklık, özgürlük ve zenginlik olarak kabul edilmiştir. Hatta bazı bölgelerde kısa saç kölelere has bir özellik ve saçını kesmek bir insana yapılabilecek en ciddi hakaretlerden biriydi. Yunan tanrı ve tanrıçalarının hemen hepsi uzun saçlı iken, mitolojik kahramanların tümü de uzun saçlıydı. Medeni dünyanın kısa saçla kitlesel olarak tanışması ise Roma kültürüyle başlamıştır. Roma’nın tanıştırdığı erkekte kısa saç kültürü Akdeniz çevresinde yavaşça yayılırken özellikle alt sosyal sınıflarda çok çabuk benimsendi. Kısa saç ve erkeksi görüntü algısı ise Birinci Dünya Savaşından sonra tamamıyla değişmiştir. O güne dek görülmemiş zorlu şartlar ve son derece sağlıksız koşullar altında saçların kısaca kesilmesi ve erkeklerde sakal tıraşı bir zorunluluk olarak uygulanmıştır. Bu dönemde cesaret, vatanseverlik ve özveri kısa saçla özdeşleşirken uzun saç,  nostalji olarak 60’ların Çiçek Çocuklar’ında yeniden popüler oldu.

Tarihte bir geçmişe sahip olan saçımız elbette fiziksel görüntümüzün önemli bir parçasıdır. Kemoterapi ve saç dökülmesi o kadar özdeşleşmiştir ki bu algı kanser tedavisi sırasında adeta bir kabusa dönüşür. Bu kabus sadece kadınlar arasında değil erkekler arasında da yaygındır.

Peki her kemoterapi saç dökülmesine neden olur mu? Elbette hayır, her tedavi sırasında saç dökülmesi görülmez. Burada tedavinin belirlenmesinde hasta tercihi de önemlidir. Ancak gereken kemoterapi kanserin evresi, tipi ve moleküler özelliklerine göre uluslararası tedavi kılavuzlarına göre belirlenir. Bu nedenle sıklıkla tercihler saç dökmeyen tedaviden yana olsa da doktorunuzun önereceği tedavi farklı olabilir.

Saç dökülmesinin geçici olduğunu bilmek hastayı ve yakınını rahatlatacaktır. Saçlar tedavi bitiminde yeniden oluşmaya başlar. Tedavi öncesi saçların kısa bir model kestirilmesi hazırlayıcı olacaktır. Yine hazırlık aşamasında psikolojik destek alınması da önemlidir.  Saçların döküldüğü dönemde hastaların tercihine bağlı olarak kaliteli bir peruk veya bandana kullanılmasında sakınca yoktur.

Önemli olan aynaya baktığınızda kendinizi saçsızda güzel görebilmeniz ve sevmenizdir. Çevrenizdeki bakışlara aldırmayın! Ve sizlerde lütfen çevrenizde gördüğünüz hastalara acınaklı gözlerle bakmayın. Bu acınaklı bir tablo olmayıp tedavi sırasında oluşan geçici bir durumdur. Bu hafta makalemi Özdemir Asaf’a ait bir şiir ile bitirmek istiyorum.

Sevgiyle ve sağlıcakla kalın.

“Bilmiyorum ne vardı saçlarında..
Rüzgar mı delice eserdi,
Gözlerim mi öyle görürdü yoksa..
Saçlarının her hali hoşuma giderdi.”

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HABERLER

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X