Yeni dalga kapıda! Uzmanlardan açıklama geldi

Koronavirüs varyantı Omicron ve alt varyantları Kovid-19 vaka sayısını ikiye katladı. Haftalık vaka sayısı 57 bini geçti. “Son 3 gündür başımızı kaldıramıyoruz’ diyen uzmanlar, 6’ncı dalganın kapıyı çaldığını söyledi.

Yeni dalga kapıda! Uzmanlardan açıklama geldi

ABD, İngiltere, Fransa, Portekiz, İsrail, Hindistan ve Çin’in de aralarında bulunduğu birçok ülkede Kovid-19 vaka sayıları arttı. Fransa, toplu taşımada, İsrail’de kapalı alanlarda maske takılmasını önerdi. Koronavirüsün Omicron varyantı ve alt varyantlarının etkisiyle vaka sayısının tırmandığı belirtiliyor. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkede toplu taşıma ve kapalı alanlarda maske zorunluluğunun kaldırılması da Kovid vaka sayısında artışı beraberinde getirdi.

BİR HAFTADA 57 BİN…
Sağlık Bakanlığı’nın önceki gün paylaştığı Kovid-19 vaka tablosuna göre, önceki hafta 26 bin 635 olan koronavirüs vaka sayısı son 1 haftada 57 bin 113’e çıktı. Vefat sayısı ise 17’den 25’e yükseldi. Türkiye’de bugüne kadar toplam 15 milyon 180 bin 444 vaka saptandı. Toplam 99 bin 57 kişi de Kovid’den dolayı hayatını kaybetti. Milliyet’in konuştuğu uzmanlar, vaka sayısının tespit edilenin çok üzerinde olduğunu ve salgında 6’ncı dalganın kapıda olduğunu söyledi. Yine uzmanlar toplu taşıma ve kapalı alanlarda maske takılmamasının bu artışı tetiklediği vurgulanırken, 4. hatta 5. doz aşı sırası randevularının açılmış olmasına karşın, 3. doz aşı olanların sayısının aylardır 27 milyonun üzerine çıkamadığına da dikkat çekti.

‘MASKE OLMAZSA OLMAZ’

Milliyet’e bilgi veren İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek “Ne yazık ki yeni bir Kovid-19 dalgasıyla karşı karşıyayız. Sadece Çapa’da her gün 100 kişiye Kovid-19 tanısı konuluyor. Bizim tahminimiz ülke genelindeki günlük vaka sayısının 10 binin üzerine çıktığı yönünde. Yatan hasta sayımızda bir miktar artış söz konusu. Kronik hastalar enfekte olunca mecbur yatarak tedaviye alınıyor. Korunmamız gerekiyor. Maskeyi zorunluluktan değil, gerekli olduğundan takıyoruz. Birçok vatandaşımız hastaneye bile maske takmadan geliyor. Artış eğrisi hepimizi endişelendiriyor. Yatan hasta sayısında bir ay içinde ciddi artışlar görebiliriz. Çapa’da test pozitiflik oranımız yüzde 25’e ulaştı. Kovid-19’e karşı kapalı alanda maske olmazsa olmaz” dedi.

‘TEDBİRE İHTİYAÇ VAR’

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul da yeni bir vaka patlaması ile karşı karşıya olduklarını belirtirken, sadece toplu taşıma araçları değil, kalabalık kapalı ortamlarda da virüsün tehdidine değindi:

“Vatandaşlar, pandemi koşullarını tamamıyla bırakmış durumda. Ciddi olarak tedbir almalıyız. Altıncı dalganın başlıca nedenlerinden biri de sağlık otoritesinin verdiği mesajlar. Halkta yanlış bir algı oluşturuldu. Bizler haftalar öncesinden uyarılarımızı yapmıştık. Kapalı alanlarda maskesiz dolaşılmaması gerektiğini dile getirmiştik. Meslektaşlarımızla konuştuğumuzda test pozitiflik oranının yüzde 30’lara dayandığı belirtiliyor. Kovid-19 toplu taşıma kullanan, kalabalık fabrikalarda çalışan düşük gelirli insanları daha çok etkiliyor. Maske kullanımının önemli olduğu unutulmamalı. Kronik hastalar başta olmak üzere eksik dozların mutlaka yaptırılması gerekiyor. Kurban bayramından sonra vaka sayıları ve hastaneye yatışlarda ciddi artış olacaktır. Sağlık çalışanlarına da virüs bulaşıyor. Sağlık Bakanlığı’nın yeni tedbirleri hayata geçirmesi gerekiyor.”

‘ENDİŞELİYİZ’
Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. İftihar Köksal da “6’ncı dalga kötü geldi beklentilerimizin çok daha üzerinde bir vaka artışı var” derken, endişeli olduklarını belirtti: “Son 3 gündür, Kovid-19 hastası bakmaktan başımızı kaldıramaz durumdayız. Hastalık hafif seyretse de artış eğrisinin yeni ve ağır klinik seyirli varyanta yol açmasından endişeliyiz. Hastaların neredeyse büyük kısmı sırt ve bel ağrısı ile başvurup, klima çarptığını söylese de test sonucunda pozitif oldukları ortaya çıkıyor. Yeni dalganın tek nedeni tamamen maske takmama ve aşı ihmalinden kaynaklanıyor. Bu tedbirsizlik devam ederse yaz sonu bitmeden ciddi sıkıntı yaşayacağız. Bayram öncesi kapalı ortamlarda maske tedbirinin alınması kaçınılmaz olmuştur. Açık hava tamam ama kapalı ortamda maske takmayan kişilerin Kovid-19 olmaması mümkün görünmüyor.” ‘Aşısızlar riskli’ Sosyal medya hesabından önemli uyarılarda bulunan KLİMİK Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz “Marmaray da maskeli oranı yüzde 30 civarı ve havalandırma ve soğutma çalışmıyor. Tam aşılılar (4 aşı) veya hastalığı geçirip üstüne bir, iki aşı olmuş olanlar veya aşılandıktan sonra hastalananlar BA/4-5 enfeksiyonunu nezle, ateş, bazen öksürükle, ağırlaşmadan geçiriyor. Ağır hastalık riski aşısızlar, eksik aşılılar ve bağışıklığı baskılanmışlar için var” dedi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X